Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Duino Ağıtları, Kasideleri, Şiire Şerhi

Duino Ağıtları, Kasideleri, Şiire Şerhi

Duino Ağıtları, Kasideleri, Şiire Şerhi

Yayınevi :

Ekslibris

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786059000086


Elinizdeki kitap, Rainer Maria Rilke'nin Duino Ağıtları'nın ve Friedrich Hölder-lin'in kasidelerinin uzun ve ayrıntılı bir çalışmanın ürünü olan çevirilerini içer-miyor sadece. Kitabın iki bölümünün alt başlığı şöyle: 'Hölderlin'den Rilke'ye, Heidegger'e' ve 'Yunus ile Hölderlin, Haydar Usta ile Heidegger' Bu isimler arasındaki bağlantı nerede? Bunlar ve benzeri ilintileri nasıl, ne yolla yakalayabiliriz?

Şöyle diyor Süha Râmi Kıratlıoğlu: "Hakikat nedir? Olmak ne anlama gelir? Sıla neresidir?
Haydar Usta biliyordu bu soruların cevabını. Hızır-İlyas söylencesinde ve hıdrellezde bin yıllık türkülerle döndüğü semah ile ona zaten malûm olan, yıllarca felsefeyle uğraştıktan sonra ancak şi-irde açılacaktı Heidegger'in önünde. Onun Hölderlin şiiri ve Herakleitos ile Parmenides manzu-melerine ram olma yolculuğunun başlarındaysa, Rilke'nin Duino Ağıtları etkisi hissedilir.

Eğer yukarıdaki soruların yanıtını arıyorsak, bizim yolculuğumuzun en zor yanı da kendi ariflerimizi anlamak, kendi ozanlarımızın sözüne ram olmaktır. Buna rağmen, içinde bulunduğumuz bu yoksun devranda Haydar'ın Hızır'ına ve Yunus'un sözüne gerçekten yaklaşabilmemiz, Heidegger'in bu Ba-tılı bilge ve ozanların sözüne yaptığı şerhler vasıtasıyla mümkün gibi görünüyor."
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 164

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Ekslibris

Sayfa Sayısı : 164

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız