Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Edebiyatta Üç Nokta Sayı: 13

Edebiyatta Üç Nokta Sayı: 13

Edebiyatta Üç Nokta Sayı: 13

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İkaros Yayınları

Standart Teslimat
20 - 22 Şubat
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 2789785994947


Edebiyatta Üç Nokta dergisi şiar edindiği eleştirel yaklaşımını bu sayıda da kapağına taşıdığı kömür ve madenci kaskı fotoğrafı ile devam ettiriyor. Derginin editörü Cenk Gündoğdu önsöz olarak görünen eşik adlı köşeden 'Soma' başlıklı yazısında sözün bittiğini işaret eder gibi yakın zamanda açıktan devlet ihmali ve özelleştirme politikalarıyla katledilen 301 maden işçisinin adı ve soyadına yer veriyor.

Derginin dem köşesinde Ece Ayhan'ın meşhul öğrenci anıtı şiiri, yaşanan Soma katlimına güncel bir gönderme olarak yer verildiğini doğrulatır itirazları bünyesinde taşıyor. Roland Barthes'in görselin aklını kurcaladığı 'görüntünün retoriğine yaklaşan imza' adlı metin poetika köşesinde sunulmuş.

1967'de ilk şiirini Çağrı dergisinde, ilk ürünlerini 1971-1973 aralığında Meltem, Güney, Forum, Dost, Yansıma dergilerinde yayımlayan ve ilk kitabını da 1980'de Su Tadında adıyla okura sunan Sina Akyol'u dosya konusu yapmış. Yakın zamanda tüm kitapları Mayıs Yayınları'nca basılan Akyol'un, son şiir kitabı Salyangoz ve ilk düzyazı kitabı Düzyazdım üzerinden İsmail Mert Başat, Asuman Susam, Orhan Alkaya, Gonca Özmen, Hakan Cem, Emel Kaya, Veysi Erdoğan ve Cenk Gündoğdu çoklu söyleşi gerçekleştirmiş. Sina Akyol'un poetikasının, şiirinin arka yollarının farkına varılması ve anlaşılması adına akıllarda kalacak bir söyleşi ortaya çıkmış.

Sina Akyol'un yeni şiirlerinin de yer aldığı dergide Orhan Kahyaoğlu, Şiir ve Hırka başlıklı değerlendirmesiyle; Haydar Ergülen, Şiir Bir Salyangoz İlmidir adlı yazısıyla; Nuri Demirci, Kız İlmi adlı şiirsel metniyle; Gonca Özmen, şairin şiirine cinsel ve erotik bakışıyla; Gökçenur Ç, Akyol şiirindeki aşka yaklaşımıyla; Gültekin Emre, şairin şiirindeki bilgeliği irdelemesiyle; Emel Kaya, Akyol şiirindeki derinliği aramasıyla; Nesrin Kültür Kiraz, şairdeki çokboyutluluğun yollarını tarifiyle oylumlu bir belge ortaya koymuş.

Genç şairlerin şiirlerine öncelik veren dergide usta şairlerden Tahir Abacı, Leyla Şahin, Mustafa Köz'ün yanı sıra Elif Sofya, Derya Önder, C. Hakkı Zariç, Gonca Özmen, Ali Özgür Özkarcı, Altay Ömer Erdoğan, Mesut Aşkın, Gökhan Arslan, Bengü Özsoy, Levent Karataş verimlerinin yanı sıra Arkaik Yunan şairlerinden Mimnermos'un dört bölümlük şiiri de Erma Gören çevirisiyle yer alıyor.

Ayrıca çevirmen, eleştirmen / akademisyen Mehmet Yalçın şair Apollinaire'e dair incelemesiyle, şair yazar Hüseyin Kıran, 'köleliğin değil özgürleşmenin taraftarıyız' adlı eleştirel metniyle, Nilay Özer 'hak, hukuk, vicdan' başlıklı güncel meselelere dair değerlendirmesiyle, Nihat Bayat 'Sanat ve Toplumsal Etki' başlıklı iktidar karşısında sanatçı tavrını sorguladığı incelemesiyle, Seyyit Nezir Postmodern Eşikte Dingili Kıramayanlar Bloku adlı sertliği zulasında taşıyan metniyle, genç yazar Gül Yıldız aşkın varlığını Tanıl Bora'nın Türkçeye kazandırdığı Alman felsefeci Wilhelm Schmid'in 'aşk nedir ve ne kadar zordur'u sorguladığı kitabının değerlendirmesiyle, Sabahattin Umutlu şair Mutlucan Güvendir'in Şey'ine yaklaşan inceleme yazısıyla, İnan Ulaş Aslanboğa şair Mesut Aşkın'ın son şiir kitabı Terk Divanı'na dair söz almasıyla, genç eleştirmen Şerif Mehmet Uğurlu şair ve yazar Oğuz Özdem'in yedinci kitabı olan İmge Çukarları'na kadar vardığı kırılmaları, boşluk ve susmaları oylumlu değerlendirmesiyle dergide dikkat çeken imzalar. Yanı sıra çok yönlü sanatçı Cüneyt Uzunlar ve genç yazar Gürçim Yılmaz dergide öyküleriyle, Erkut Tokman dilimize kazandırdığı Romen şairlerinin şiirleri ve panoramasını değerlendirmesiyle Edebiyatta Üç nokta'da yer alan isimler.
Ayşegül Yıldız oyun yazarı ve öykücü Özen Yula'yla, Yağmur Ali Coşkun yazar Nuray Sancar'la, Sezin Seda Altun eleştirmen Baki Asiltürk'le son çalışmaları üzerinden oylumlu iz bırakan söyleşiler gerçekleştirmiş.

Dergi ayrıca, 1908 yılında varlıklı bir sanayicinin kızı olarak İsviçre'de doğan ve 1942'de otuz dört yaşındayken bir bisiklet kazasında yaşamını yitiren Annemarie Schwarzenbach'ın, savaştan nefret eden bir insan olarak çaresizlikle Doğu'ya yaptığı gezilerle, Batı kültürünü sorguladığı -taşıdığı bazı yanıtsız sorularla- bugünlerde ayrıca yeni bir gözle ve akılla okunmayı hak eden kitabı İran'da Ölüm adlı kitabını da hediye olarak okura sunuyor. 1987 yılında İsviçre'de bir edebiyat dergisinin gündeme getirmesiyle eserleri gün yüzüne çıkan Schwarzenbach'ın en iyi eserlerinden birisi olan İran'da Ölüm aynı zamanda yazarın dilimize çevrilen ilk eseri. Melike Öztürk çevirisi olan İran'da Ölüm Edebiyatta Üç Nokta'nın bu sayısının armağanı olarak okura sunuluyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 96

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İkaros Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız