Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Eğitim Ve İdeoloji
Eğitim Ve İdeoloji

Eğitim Ve İdeoloji

Yazar: Kemal İnal
Yayınevi : Kalkedon
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944115315

Eğitim Ve İdeoloji Kitap Açıklaması


İmam-Hatip okulları, eğitimde başörtüsü, Kur`an kursları, zorunlu/isteğe bağlı din dersleri, dini müfredat, ahlak eğitimi vb.; tüm bunlar Türkiye`de devletin uyguladığı din politikalarının eğitim üzerinde doğrudan etkilenen boyutları olmuştur. Çünkü Türkiye`de laik karakterde yapılanan modern devlet geleneği, bir yandan din gibi önemli bir kurumun desteğinden mahrum kalmamak için kendine göre bir din kurumu oluştururken öte yandan devlet-dışı kesimlerin din tanımlarına karşı mücadele etmektedir.

Fakat günümüzde, devlet ile sivil dini kesimler arasındaki ilişkiyi sadece klasik bir eksende kurup ona göre düşünmek de hatalıdır. Dini kesimleri, eskiden olduğu gibi, modern hayatın tamamıyla dışında düşünmek de pek mümkün görünmemektedir. Artık bazı dini kesimler, geleneksel bir islami duruş yerine, daha yeni yol ve yöntemlerle yollarına devam etmektedirler. Örneğin, Fetullah Gülen hareketi, klasik anlamda Kur’an kursları, imam-Hatip okulları gibi konulardan ziyade kurduğu modern okullar, modern bilgi ve bilime verdiği önem, verdiği kaliteli eğitim ve üniversite sınavları ile Matematik-Fizik olimpiyatlarındaki başarılı öğrencileriyle konuşulmaktadır. Bu olgu, laik devletin kendine göre yaptığı din(ci ) tanımlarının ötesinde ve seküler arayışların ifadesi olarak ele alınabilir.Sayfa Sayısı: 420

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kalkedon

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.