Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


El-Cahız ve Belagat
El-Cahız ve Belagat

El-Cahız ve Belagat

Yayınevi : Etkileşim
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051623139

El-Cahız ve Belagat Kitap Açıklaması


Bu çalışmada, Arap dilinin en önemli ilimlerinden biri olan belâgatin, kuruluşu ve gelişiminde el-Câhız'ın oynadığı rol ortaya konmuştur. Onun belâgat ilmine getirdiği kural ve ölçüler tespit edilmiştir.

Bu nedenle el-Câhız'ın yaşadığı dönem olan Abbâsiler dönemine kadar belâgatin tarihî gelişimi incelenmiş, onun düşünce yapısının oluşumunu etkileyen faktörleri anlayabilmek için hayatı ve ilmî kişiliği üzerinde durulmuştur.

el- Câhız'ın belâgatla ilgili görüşlerini tespit edebilmek için onun el-Beyân ve't-Tebyîn adlı eseri temel kaynak olarak incelenmiştir. Çünkü bu eser, belâgat tarihinde "Beyân" ismiyle müstakil olarak yazılan ve onun belâgatla alakalı düşüncelerini en yoğun şekilde barındıran bir özelliğe sahiptir.

Ayrıca çalışmada el-Câhız'ın kendisinden sonra gelen en tanınmış bazı belâgat âlimlerine olan etkisi de araştırılmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 352

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Etkileşim

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.