Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Eleştiri Sanatı ve Teknikleri

Eleştiri Sanatı ve Teknikleri

Eleştiri Sanatı ve Teknikleri

Yazar: Cemal Yurga
Yayınevi :

Pegem Akademi Yayıncılık - Edebiyat Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786053646976


Çağımızın en önemli yaklaşımlarından biri; 'eleştirel bakma ve görme'dir. Olumsuz eleştirerek, bir hükümeti devirebilir, bir ülkeyi yok edebilir, olumlu eleştirerek, Dünya'yı güllük gülistanlık hale getirebilirsiniz. Kitabımızda ele alınan konuların hepsi de, günlük yaşamımızın vazgeçilmezleridir ve onlar eleştirilerimizle yaşarlar. İlk bakışta dağınık gibi görünen konuların ortak yönü; hepsinin de kalıplandırılmaya ihtiyaç duymasıdır. Yazarımız Cemal Yurga tarafından geliştirilen Eleştiri Teknikleri, eleştiri dünyasında bugün için ilk olma özelliğini taşıyor. Kimbilir belki de; 'kalıplara gerek yok, kalıp, eleştirinin özgürlüğünü kısıtlar' diyenler çıkabileceği gibi; araştırmacı, felsefeci ve eleştirmenler de bu konular üzerine gelecekte farklı kalıplar geliştirerek, yayım dünyamızı zenginleştireceklerdir.

Gerek güzel sanatlar alanlarında, gerekse politika, spor alanlarında, bu kadar çok boyutlu bir çalışma, bir taraftan bakıldığında deneysel olmakla birlikte diğer taraftan bakıldığında önemli verilere dayanıyor. İşte bu veriler de eleştiride kullanılabilecek ve türetilebilecek kalıplarla birlikte, önemli sonuç ve önerilerin doğmasına yol açıyor.

İçerikte verilen konular üzerindeki bütünlük, eleştirinin eleştiriyle anlatılabileceği gerçeğinden yola çıkılarak, okuyucuyu farklı alanlarda da bilgilendirip ayrıntıları görmesini, kıyaslamasını, fikirlerini paylaşmasını, temel bilgilere sahip olarak kendi eleştirisini kendisinin yaratmasını, kendisini tanımasını ve entelektüel olmasını sağlama amacını taşıyor.

Burada eleştirici olarak sözü edilen, mesleği eleştirmenlik olmayanların bile eleştiriye katkıda bulundukları göz ardı edilmemelidir. Çünkü ortaya konan her çalışma, insanların bildiklerine ve duyularına hitap eder. Bilgiden ve duyudan geçen her şey eleştiriden de geçer!

Bu çalışmayla; çok sayıda gazete, dergi ve kitap okunduktan sonra içeriğinde oluşturulmuş bilgiler ve seçilen örnekler; unutulmuş, güncelliğini yitirmiş olayları ve kişileri tekrar gündeme taşımış ve yayım dünyamıza önemli bir hizmet gerçekleştirilmiştir.
Eleştiri sanatına bilimsel yaklaşımlar kazandırmayı amaçlayan bu kitaptaki eleştiri tekniklerini; spordan politikaya, bilimden sanata, medyadan edebiyat ve tiyatroya, ekonomiden eleştiri eleştirisine, eş eleştirisinden öz eleştiriye değin her alanda kullanabilirsiniz.

Konusu edilmeyen, akla gelmeyen konular ya da bilinmeyenler mutlaka olacaktır. Ama şu bir gerçektir ki ve emin olmak gerekir ki; bundan sonraki eleştiri kitabı yazarları bu eksikleri mutlaka tamamlamak için çalışacaklardır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 514

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pegem Akademi Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 514

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız