Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Ermeni Sorununda Tavır

Ermeni Sorununda Tavır

Ermeni Sorununda Tavır

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Derleyen: H. Yeşil
Standart Teslimat
26 - 29 Ekim
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789758286300

“24 Nisan 1915. Bu tarih, başta Türk ve Ermeni ulusları olmak üzere Ortadoğu’da yaşayan bütün uluslar açısından “ulusal bellek”lere kazınmış bir tarih.

Ermeni ulusu açısından bu tarih, onlar tarafından “Büyük Felaket” olarak da adlandırılan ve Osmanlı İmparatorluğu toprakları üzerinde yaşayan Ermeni nüfusun, Türk ırkçısı İttihat ve Terakki hükümetinin aldığı bir siyasi karar temelinde hemen hemen tümüyle yok edilmesinin, soykırıma uğratılmasının işaret fişeği olan tarihtir.

Türk ulusu açısından ise bu tarih, Birinci Dünya Savaşı’nın kaosu içinde Osmanlı Devleti’nin Doğu Cephesi’ni sağlama alma gereği olarak Anadolu’daki Ermenileri göç ettirme (tehcir) kararını uygulamaya başladığı tarihtir. Evet bu tehcir sırasında kimi istenmeyen, üzüntü verici olaylar da olmuştur. Fakat bu katiyen bir soykırım değildir.

Bu tarihten 102 yıl sonra da, tarihte yaşananların ne olduğunun adlandırılması önemli bir siyasi sorun olarak hep yeniden gündeme geliyor. Türkiye ile Ermenistan arasındaki ilişkisizlikte, Türkiye’nin dış dünya ile diplomatik ilişkilerinde bu konudaki tavır belirleyici kriterlerden biridir.

Ben bu kitapta, Kuzey Kürdistan-Türkiyeli Bolşeviklerin “Ermeni Sorunu”nda takındıkları ve kendilerine sosyalist, komünist diyenlerin kendilerine örnek alması gereken tavırlarını içeren belgeleri derledim. Bolşeviklerin ayrı bir akım olarak ortaya çıktığı dönemden (1981) bugüne kadar değişik yayın organlarında yayınlanmış olan belgelerden bir derleme yaptım.”

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.