Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Eski Uygarca Edgü Ögli Tigin Anyig Ögli Tigin

Eski Uygarca Edgü Ögli Tigin Anyig Ögli Tigin

Eski Uygarca Edgü Ögli Tigin Anyig Ögli Tigin

İyi Niyetli Şehzade - Kötü Niyetli Şehzade

Yayınevi :

Doğu Kütüphanesi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055227609


Türkçe Sanatkarane üslubun en ihtişamlı misalleri "Orhun Kitabeleri"nde ortaya konmuştur. Bunlar Türk destan üslubunun ilk numuneleridir. Türk nesrinin en muteber simalarının bu edayı sahiplenerek XX. Asra kadar yaşattığı da bir gerçektir.Türkler, bilhassa Koço Uygur Kağanlığı zamanında Budizm, Maniheizm ve Hıristiyanlığa ait eserleri Çince , Soğdca , Sanskritçe , Toharca ve Tibetçe'den kendi dil zevkine göre aktarmıştır. Edindikleri edebi tecrübeler sayesinde birçok türe ait eser yanında "Körünç" denilen ve fasıl fasıl tertip edilmiş seyirlik eserler de kaleme alıp bizlere havaleli bir edebi miras terk etmişlerdir.

İşte huzurunuzdaki bu kitap, yukarıda zikredildiği gibi Türklerin asırlar sonra edebiyat meydanına çıkardıkları şaheserlerin üstüne oturduğu mütemadi temel pabuçlarından biri olan Eski Uygur "Edgü Ögli Tigin - Anyıg Ögli Tigin (İyi Niyetli Şehzade - Kötü Niyetli Şehzade) adlı Burkancı seyirlik eserin çözümlenişinin 101. Yılında yeni bir tahlil denemesidir.

Bu çalışmada , bugüne kadarki Eski Uygurca metin neşirlerinin aksine yazma , çok farklı metotlarla ele alınmış; dipnotlarda , daha önceki neşirler kronolojik sıraya sokularak metin ; alfabe, imla, fonoloji, imla-fonoloji ilişkisi, morfoloji, sentaks, semantik, kelime etimolojisi gibi zaviyelerden incelenmiştir. Bir ilk olarak, seyirlik eserin Çince versiyonu Türkiye Türkçesiyle çalışmaya dahil edilmiş, bundan ve British Museum'daki parçadan istifadeyle tam bir kontekst ortaya konulmuş ve bir senaryo halinde ilgilerinize sunulmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 306

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Doğu Kütüphanesi

Sayfa Sayısı : 306

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız