Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Felekleri Temaşa - Bütün Oyunlar 8
Felekleri Temaşa - Bütün Oyunlar 8

Felekleri Temaşa - Bütün Oyunlar 8

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Verita
Standart Teslimat
19 Mayıs - 22 Mayıs
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786058040175

Felekleri Temaşa - Bütün Oyunlar 8 Kitap Açıklaması

Felekleri Temaşa, romancı, öykücü, hiciv ve oyun yazarı Hikmet Temel Akarsu’nun Verita Kitap Küçük Yayıncı tarafından yayınlanmakta olan tiyatro külliyatının sekizinci kitabı. Kitapta Felekleri Temaşa; Çalınan Tez adlı daha önce TRT tarafından radyo tiyatrosu formatında pek çok kez yayınlanmış eserin sahne için yazılmış versiyonu ve Ömer Seyfettin’in Asilzadeler adlı öyküsünün Hikmet Temel Akarsu tarafından kaleme alınmış aynı adlı sahne uyarlaması yer almakta.

Felekleri Temaşa, üç perdelik bir müzikal ve tarihimizdeki dramatik bir hikâyeyi konu edinmekte. Oyun 1575’te İstanbul’da kurulan ilk rasathane olan Dar-ü’r Rasad-ül Cedid’in taassubun kör ettiği idare tarafından 1580 yılında yok edilerek kurucusu Takiyüddin El Raşit’in etkisiz hâle getirilmesini anlatıyor.

İkinci oyun Çalınan Tez ise sosyokültürel mesajlarının yanı sıra ağır bir medya eleştirisi.

Kitaptaki üçüncü oyun da Ömer Seyfettin’in Asilzadeler adlı çok değerli öyküsünün sahne uyarlaması. Hatırlanacağı üzere yazar bu eserinde boş safsata ve palavralarla asillik taslayan küçük insanları hicvederken evrensel ve ruhsal temalara dair son derece güçlü analizler yapmıştı.

Akarsu’nun Devlet Tiyatroları repertuarına kabul edilen sahne uyarlaması 2008-2009 sezonunda Selim Gürata yönetiminde Antalya Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelenmiştir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : Şamua

Sayfa Sayısı : 212

Ebat : 12,5 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.