Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Fosforlu Cevriye

Fosforlu Cevriye

Fosforlu Cevriye

Yazar: Suat Derviş
Yayınevi :

İthaki Yayınları

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786053753124


Atilla Dorsay'ın önsözüyle...

Bir gece kadınına, bir karanlık kızına bundan daha güzel ve onu daha iyi vasıflandıran bir sıfat bulmaya imkân mı vardı! Güzelliği kadar, ismi de kaldırımlarda meşhurdu.

Güzelliği dillere destan, yeri geldiğinde mangalda kül bırakmayan, gökyüzündeki yıldızlardan düştüğüne inanacak kadar saf bir fahişe Fosforlu. İstanbul'un her sokağını, karakollarını bilen Cevriye'nin karşısına hiç tanımadığı bir adam çıkar. Hayatında kimse Cevriye'ye, hastalığında kendisine bakan, itina eden, ilk kez bir kadın olduğunu hissettiren bu adam gibi davranmamıştır. Bu yabancıyı tanımasıyla birlikte Cevriye daha önce hiç hissetmediği, hiç bilmediği duyguları tadacak ve sevmeyi, tutsaklığı öğrenecektir.

Suat Derviş, ilk kez 1968'de yayımlanan Fosforlu Cevriye adlı kitabında, toplumun dışına itilmiş, "öteki" olarak konumlandırılan bir fahişenin hayatını anlatıyor. Toplumun farklı sınıflarından karakterlere yer verdiği, sade bir dille yazdığı ve insan sevgisini temel aldığı bu romanıyla, toplumda var olan iki yüzlülüğe de ironik yaklaşımıyla dikkat çekiyor.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: İthaki Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Cevriye'yi çok seveceksiniz!

Duygusal olarak en çok etkilendiğim kitaptır kendisi. Duyguları o kadar saf ve gerçek ki insan Cevriye'ye hayranlık duymadan edemiyor. Kitapta genel olarak Cevriye'nin hayata bakış açısına,  duygularına gerçekçi bir çerçevede odaklanılmış. Çok duru, hiçbir şey gereksiz değil, duygusal olarak da besleyici bir kitap.

22.05.2014

Yazarla mutlaka tanışmalısınız

Osmanlı dönemi yazarlarından Suat DERVİŞ 'in güçlü etkileyici kalemiyle tanışmak çok keyifliydi. Şimdiye kadar yazardan bihaber yaşadığım için hicap duydum. Kullanılan Osmanlı dönemi kelimeleri ve argo kelimeler için kitap sonu sözlük çok işlevseldi. Fosforlu Cevriye' nin ön planda olduğu  bir roman. Çevresindeki kadınların dramatik hayatlarına da  kısa ve öz değinilmiş. Kadın sorunlarını ortaya çıkarma açısından önemli bir eser, Fosforlu Cevriye'nin duygularının çok sarsıcı yansıtılması iliklerinize kadar titretiyor sizi. Kitabı kapattıktan sonra uzun süre kendime gelemedim. Sanırım böyle bir son beklemiyordum.Ben çok severek okudum. Keyifle okuyacağınızdan eminim.

11.10.2013

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.