Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Geleneğin Dindeki Yeri

Geleneğin Dindeki Yeri

Geleneğin Dindeki Yeri

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786052581537

Bu çalışma, İslam hukukunun tek tipçi değil terkipçi olduğunu be­timleyen örf ilkesinin, ma’rûf kavramından hareketle temellendirilmesi imkânını amaçlamakta, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır.

Giriş’te çalışmanın konusuna, amacına ve yöntemine kısaca değin­dik. Birinci bölümde ise, ma’rûf ve örf kavramlarının etimolojik anlam çerçevesini ve Kur’an’daki kullanımlarını, ayrıca iki kavram arasındaki ilişkiyi ortaya koymaya çalıştık.

İkinci bölümde, örf (ma’rûf) ve âdet kelimelerini birkaç açıdan de­ğerlendirmeye tabi tutarak, usûldeki mevkiine, kaynak değerine ve hu­kukun kaynağı olması bakımından örfün sınırına dikkat çektik.

Son bölümde, Kur’an’a dayandırdığımız ve ikinci bölümde usûl açısından ilkesel olarak ele aldığımız örf ve âdet olgusunun fıkhî hü­ kümlere etkisini, farklı konulardan örnekler vermek suretiyle somutlaş­tırmaya çalıştık.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Sayfa Sayısı : 132

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız