Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Gelenekten Bugüne Gazel Şerhleri

Gelenekten Bugüne Gazel Şerhleri

Gelenekten Bugüne Gazel Şerhleri

Yazar: Nazire Erbay
Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054370979


Türk kültür ve medeniyet dairesi zengin, geniş ve çeşitlidir. Bu zenginlik içinde, özellikle sosyal bilimler sahasında bazı mevzuların tetkik edilmesi, anlaşılması, yeni yetişen nesillere aktarılması bir mecburiyet olarak hala ortadadır. Cumhuriyetten sonra yetişen nesillerin, buna günümüz edebiyat fakülteleri lisans öğrencileri de dâhil, kendi kadim kültürlerini tanımaları, bu kültüre nüfuz etmeleri, özellikle söz konusu dil ve kültür anlayışından uzak yetiştikleri için, daha da zorlaşmaktadır. Bir de eserlerin rahat anlaşılabilmesi için konunun uzmanları arasındaki metot farklılığının varlığı, bilhassa şerh çalışmalarında, meselenin akademik olduğu kadar, kültürel bir mesele olarak devam etmesine sebep olmaktadır.

Bu çalışmada, şerhe dair yöntem problemini unutmadan, klasik şairin kendini ve sanatını ispat etme imkânı bulduğu gazel nazım şeklinden şerhler yapılmıştır. Klasik şairin kendi mecraı ve macerası çerçevesinde, varlık mücadelesi verdiği ve yüzyıllarca belirgin bir biçimde gazel üzerinden şekillenen metinler, çalışmada klasik şiirin anlam dünyası içinde ele alınmaya çalışılmıştır.

Yapılan şerhlerde, klasik şerh metodu uygulanmıştır. Bazı metinlerdeki 'işaret edici kelimeler'in gösterdikleriyle; dini, tasavvufi yaklaşımların yanında, felsefi yönden de gerekli yorumlar yapılmaya gayret gösterilmiştir. Böyle bir yolu izlemekteki maksat, bundan önce aralanan şerhin kapısını biraz daha açmak ve geniş bir anlam dünyasına sevke vesile olmaktır. Bilinmelidir ki, kavramlar âlemine taşınmayan anlamlar, güdük kalmaya mahkûmdur. Bu mahkûmiyet, metinleri geniş ve derin perspektiften görmeyi, anlamayı da sınırlar. Zira günlük iletişim diline indirgenen söylem, sanat ve edebiyattan beklenen tahayyülün sonsuz imkânını da ortadan kaldırmış olur. Bununla birlikte, geleneğin yüzyıllar geçse de tükenmediğini, gelenekte bir devamlılığın olduğunu ve edebi metinler aracılığıyla geçmişle bugün arasında köprü kurmak mecburiyetini düşünmek gerekir. Bu sebeple Tanzimattan sonra gelişen Türk edebiyatından günümüze kadar klasik Türk şiirinin şekil, muhteva, dil, anlatım ve ses özelliklerinden herhangi birini mısralarında taşıyan metinlerden misaller şerh esnasında verilmiştir. Bu şiir örneklerini vermekteki maksat, 'yeni Türk şiiri' olarak adlandırılsa da, hiçbir şeyin yoktan var olmadığı gibi, Cumhuriyetten bugüne gelen şiirin birden bire ya da yine yokken var olmadığını göstermektir.

Şerh yapılan beyitlerdeki kelimelerin sözlük anlamları verilmiştir. Bazı kelimelerin bağlama göre değişen anlamlarına şerh kısmında değinilmiştir. Dipnot olarak gösterilen eserlerdeki özel isim yazım tercihleri, İbn Arabi gibi, dikkate alınmıştır. Çalışmada, sadece şerh edilen beyitlerle ilgili kısımlarda ve anlam karışıklığı oluşturabilecek kelimelerde (^) kullanılmıştır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 354

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Fenomen Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 354

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız