Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Gelin Mevlidi

Gelin Mevlidi

Gelin Mevlidi

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Kolektif
Standart Teslimat
28 - 04 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786057664570

İlk sayfasında “Hâẕâ Gelin Mevlûdi’n-nebiyy Ṣallallahu ‘aleyhi ve sellem” şeklinde isimlendirilen eser, bütünüyle manzumdur. Fotokopi edilmiş bir el yazmasının 1-36. sayfalarının çeviriyazısıdır. Aslının kimin elinde veya hangi kütüphanede olduğu malum değildir. Gelin Mevlidi daha çok evlilik törenleri vesilesiyle bilhassa hanımlar arasında sevilerek okunan bir eserdir.
Kütüphanelerimizde birçok Mevlid nüshası olmasına rağmen, bu metni onlardan farklı kılan tarafı, konusunun sadece Hz. Peygamber’in ana-babasının evlenmesine ve kendisinin doğumuna odaklanmış olmasıdır. Gerçekten, Gelin Mevlidi’nde Abdullah ile Âmine’nin evliliği çok canlı bir biçimde anlatılmakadır.

Eser konusu, dili ve üslubu bakımından dinî edebiyatımızın önemli bir verimidir. Yine söz varlığı açısından ve başka eserlerde tespit edilmemiş olan birçok yeni Türkçe kelimesiyle dil çalışmaları ve Halk edebiyatımız için de çok değerlidir.
Çalışma inceleme, metnin Latin harflerine çevrilmiş hali, bütün kelimeleri gösteren bir Dizin-Sözlük ve el yazmasının tıpkıbasımından oluşmaktadır. Prof. Dr. Fethi Gedikli’nin bir sahafta bularak yayına hazırladığı Gelin Mevlidi ilk kez yayımlanmaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden) 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 140

Ebat : 13,5 x 23,5

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.