Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Genel Muhasabe

Genel Muhasabe

Genel Muhasabe

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786059146159


Kitabımızın amacı, işletmelerin faaliyet ve sonuçlarının sağlıklı ve güvenilir bir şekilde muhasebeleştirilmesinin öğretilmesi, işletmelerin gerçek durumunu yansıtacak mali tabloların düzenlenmesi esaslarının ve işletmelerde denetimi sağlayacak bilgilerin verilmesi; ekonomik hayatın daha iyi bir şekilde kavranmasının sağlanmasıdır. Bu nedenle kitabın düzenlenmesinde aşağıdaki hususlara önem verilmiştir: Kitabın açık ve kolayca anlaşılabilir olmasına; konuların sade bir dille, basitleştirilerek anlatılmasına özen gösterilmiştir.

Kitabımızın tüm açıklamaları, Ülkemizde 1984 yılından beri uygulanan "Tekdüzen Muhasebe Sistemi" Uygulamalarına dayanmaktadır. Bu açıklamalarımızda, bilançonun aktif ve pasif hesapları ayrı ayrı; bu hesapları düzenleyen hesaplar ise ait oldukları hesaplar içinde ele alınmıştır. Örneğin, birikmiş amortismanlar, duran varlık hesaplarında işlenmiştir. Yine kitapta, muhasebenin net ve yalın mantığının kavranmasının sağlanmasına öncelik verilmiştir. Konuların kavranmasını kolaylaştırmak amacıyla konuların ayrıntıları kitabın ileriki bölümlerine bırakılmıştır. Örneğin; ticari mal hareketlerinin işlenmesine; Katma Değer Vergisinin muhasebeleştirilmesine kitabın ilerleyen bölümlerinde yer verilmiştir. Aynı şekilde mali tablolara ilişkin özet bilgilere kitabın başlangıcında; ayrıntılı bilgilerine ise kitabın son bölümlerinde yer verilmiştir.

Öte yandan muhasebenin birçok konusu; Vergi Hukuku, Ticaret Hukuku, Sermaye Piyasası Mevzuatı, Borçlar Hukuku ve diğer mevzuat ile iç içedir. Bu da muhasebe bilgilerinin yanında saydığımız konulara ilişkin bilgilerin verilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu nedenle Kitaptaki tüm açıklamalarımız, Vergi Kanunları, Yeni Türk Ticaret Kanunu, Türkiye Muhasebe Standartları ve diğer ilgili kanunlar dikkate alınarak yapılmış olup kitap anılan düzenlemeler açısından 4.baskı nedeniyle Ocak/2016 itibariyle güncellenmiştir. Bu çerçevede, kitabımızda, finansal tabloların düzenlenmesi için gerekli bilgileri içeren TMS ile ilgili açıklamalara örnekleriyle birlikte yer verilmiştir. Ayrıca, kitabımızın 8.kısmındaki "Muhasebe Problemlerine", KGK'nın "Finansal Tablo Örnekleri ve Kullanım Rehberi"ne göre düzenlenmiş" Bir Anonim Şirketin TMS'ye İlk Geçiş Bilançosu Düzenleme Çalışması" eklenmiştir.

Bu bağlamda, Maliye Bakanlığı Eski Baş Hesap Uzmanı olarak görevimiz gereği yaptığımız denetimler sonucunda edindiğimiz bilgiler ve olaylar, uluslararası deneyimlerimiz kitabımıza aktarılmış; kitabımızın gerçek hayatı yansıtması temin edilmiş; uygulama ile uyumlu bir eserin ortaya çıkması sağlanmıştır. Bu husus kitabımızın en güçlü yanlarından birini oluşturmaktadır. Yine kitabımız, özellikle uzun yıllardır Hacettepe Üniversitesinin çeşitli bölümlerinde vermekte olduğumuz finans ve muhasebe derslerinin bilimsel bir yansımasıdır.

Öte yandan bu kitap, sadece muhasebeye yeni başlayanlar için değil, muhasebe bilgisini ge-liştirmek isteyenlere, meslek sınavlarına hazırlananlara, özellikle uygulamadaki vergi muhasebesinde bilgi sahibi olmak isteyenlere faydalı olacaktır. Ayrıca kitabımız konu hakkında araştırma yapan ve detaylı bilgiye sahip olmak isteyen okurların kitaplığında bulunması gereken bir eser olma özelliğini taşımaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 782

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Maliye Hesap Uzmanları Derneği

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.