Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Göstergeler Ne Anlatır?

Göstergeler Ne Anlatır?

Göstergeler Ne Anlatır?

TÜRKİYE İÇİN İKTİSADİ GÖSTERGELER REHBERİ

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları - Ekonomi Dizisi

  • 60 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • ISBN: 9786053994916

İktisadı anlamanın, iktisadi gelişmeleri takip edip yorumlayabilmenin ön koşullarından biri şüphesiz iktisadi göstergelere nüfuz edebilmektir. Göstergeler Ne Anlatır? Türkiye İçin İktisadi Göstergeler Rehberi okura bu bağlamda ayağını güvenle basabileceği sağlam bir zemin, görüşünü açacak geniş bir perspektif kazandırmayı amaçlıyor. Kitap bu yanıyla, yazarın ifade ettiği gibi kamunun hizmetine sunulan ekonomik verilerin daha iyi anlaşılmasını amaçlayan bir kılavuz özelliği de taşıyor.

Bu önemli çalışma, Türkiye’de yaygın olarak kullanılan temel ekonomik göstergelerin içerikleri, özellikleri, teorik çerçeveleri, güçlü ve zayıf yönleri hakkında etraflı bilgiler verirken, bu göstergelerin hazırlanmasında kullanılan verilerin toplanma ve hesaplanma yöntemleri ile veri derlenmesinde karşılaşılan sorunları da ele alıp tartışıyor. İktisadi çözümlemelere girmeksizin tüm boyutlarıyla irdelediği göstergelerin, ülkemiz koşullarındaki yerini açıklığa kavuşturuyor.

Normatif iktisadın alanından mümkün olduğunca uzak, serinkanlı ve objektif bir tutumla konuya yaklaşan yazar, iktisadi göstergelerin yorumlanmasına yönelik şablonlar vermekten özenle kaçınırken, okurun ufkunu açan tarafsız ve pratik bir rehber olma vasfını tercih ediyor.

Ekonominin bilimsel niteliğini somutlaştıran göstergelerin anlaşılması, açıklanması ve sorgulanması, akademik bir zorunluluk olarak tüm ilgililerin önünde duruyor. Dolayısıyla profesyonel iktisatçılar, araştırmacılar ve kavrayışını geliştirmek çabasındaki iktisat öğrencileri, çalışmanın öncelikli muhatapları arasında. Aynı zamanda tüketici davranışları, istihdam yapısı, bütçe analizleri gibi temel ekonomik başlıklarda bütüncül bir değerlendirme imkânı sunan Göstergeler Ne Anlatır? yatırımcılara da karar alma süreçlerinde yardımcı olmaya aday. Uzun yılları bulan yoğun emek mahsulü bu titiz çalışmanın, önemli bir boşluğu dolduracağına, ekonomiye bilimsel, gerçekçi bir gözle eğilmek isteyen okurlar için başucu kaynağı olacağına inanıyoruz.

Son derece titiz bir şekilde hazırlanmış, en güncel bilgileri içeren, çok kaliteli bir çalışma… Türkiye Ekonomisi ile ilgilenen herkes için kısa zamanda bir başucu kitabı olacağını tahmin ediyorum.
Doç, Dr. Koray Akay, İstanbul Bilgi Üniversitesi

Sadece öğrencilerin değil Türkiye ekonomisi dersi veren hocaların da el altında bulunduracağı bir kitap.
Prof. Dr. Seyfettin Gürsel, Bahçeşehir Üniversitesi

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 19 x 24

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Sayfa Sayısı : 450

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!