Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Gün Olur Asra Bedel

Gün Olur Asra Bedel

Gün Olur Asra Bedel

Bütün Eserleri 5

8/10 - 34 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Refik Özdek
Yayınevi :

Ötüken Neşriyat - Cengiz Aytmatov Dizisi

Standart Teslimat
04 - 10 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789754370539

Cengiz Aytmatov'un bütün dünyada geniş yankılar uyandıran bu romanı, yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırıştır. Fakat umutsuz bir çırpınış değil, tutsaklığa, baskılara ve sürgünlere karşı umudu hep diri tutan bir meydan okuyuştur. Yedigey Cangeldi, cepheden döndükten sonra Kazak bozkırlarında küçük bir tren aktarma istasyonunda çalışmaya başlar. Burada şahit olduğu ve uzak geçmişinden hatırladığı olaylar, aslında yekpare bir coğrafyaya kâbûs gibi çöken bir siyasî rejimin gümbür gümbür çöküşünün sebepleridir. Aytmatov, insanı yok sayan ve onu makineleştirmek isteyen sistemin aslında niçin çökmeye mahkûm olduğunu bu romanında da gösteriyor. Yedigey, ölen emektar arkadaşı Kazangap'ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. O gün, “asra bedel bir gün olur” onun için. Geçmişi, bugünü ve yarını büyük ustalıkla bir arada sunan Aytmatov, “Demiurg” uzay araştırmaları programı neticesinde keşfedilen bir uygarlığın, insanlarla iletişim kurma çabalarının yerküredeki yansımalarını gösterirken, adeta bizleri aynada kendimizle yüzleşmeye davet eder. Kazangap'ın götürüldüğü Ana-Beyit mezarlığı adını, Nayman Ana adlı efsanevî bir kadının orada gömülü olmasından alır. Aytmatov; Nayman Ana'nın hikâyesini verirken, dünyaya “mankurt” kavramını hediye eder. Bu garip, bu korkutucu kelime hangi anlama mı geliyor? İnsanın, yani bütün geçmişini her an beraberinde taşıyan varlığın yerini, hafızası ve hatıraları olmayan, ruhunu kaybetmiş, içi komutlarla doldurulmuş biyolojik bir makinenin aldığını düşünün.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 413

Ebat : 12 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 1995

Dil : Türkçe

Yorumlar 10

TÜM YORUMLARI GÖSTER
Beklenti içinde olmadan okunması gerek

Beklenti içinde olmamalısınız bu kitapla ilgili. Zira beklentilerinizden çok başka bi dünyayı öğreneceksiniz bu kitapta. Hiçbir şey anlamasanız bile yaşlılara, atalarımıza karşı gösterilmesi gereken ahde vefayı hatırlarsınız. Ayrıca Mankurt’un ne olduğunu bilmeden mankurt diye hakaret edenlere selam olsun.

06.12.2019

Efsane

Bence çok güzel bir kitap okuyun okutturun.

26.04.2019

Asra bedel

Kitap bilim kurgu tarzı bölümler içerse de sovyetler birliği adı altında soydaşlarımızın yaşadığı asimilasyona bir dokundurmadır kitapta anlatılan herşey bir günde kahramanımızın hayalinde canlanan şeylerdir ve oldukça güZel bir kitaptır

10.07.2018

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.