Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Gundi-Şapur Akademisi

Gundi-Şapur Akademisi

Gundi-Şapur Akademisi

Yayınevi :

Yaba Yayınları

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789785964759


Tarihi olayların ve geçmiş çağların antik kültür derinliklerini zamanımıza taşımak elbette bir heyecan işidir. Kitapta özellikle tıbba ilişkin olanları Helenistik düşüncenin İslamın ilk dönemine rastlayışı odak alınmamış ve hemen hemen yalınzca bilim tarihi ve Doğubilimcilerin kişisel çabalarıyla bir özel durum kazanmıştır. Bu olayın ilgi çeken yönlerinden biri olan Gundi-Şapur Akademisi, gerçek anlamda gizemli bir ad olmuştur.

Elinizdeki kitap; bu akademinin öyküsünü anlatırken, bizi bin yıllar öncesine sürükler, düşünsel varolmanın boyutlarını ve işlevsel serüvenini yine adı kadar gizemli ve sürükleyici bir bigi edinme coşkusu yaşatır bize. Tıbbın, Tanrıbilimin (arz ilminin), özellikle felsefenin ve tarihin iç içe geçmiş halkaları olarak kitapta yer alırlar. Eserin en önemli yanı ise Aristoteles düşüncesinin (felsefesinin) İslamdan önce Doğu'ya girişidir. Bununla birlikte akademinin bu düşünceyi işleme yayma istasyonu görevini yapma orijinine tanık oluyoruz. Gundi-Şapur Akademisi, Pers Krallarından olan Şabur I (ve silsilesi) zamanında kurulan Doğu Mezopotamya'nın ilk akademileri arasında yer alır. Yayınevimiz daha önce söz konusu olan bu antik akademiler dizisinde Urfa Akademisi, Antakya Akademisi, Nusaybin Akademisi'ni özenle Türkçeye çevirerek kültür dünyamıza sunmuştu. Gundi-Şapur Akademisini ise yıllar önce gündemine almasın karşın, hatta birçok kez okurlarına "pek yakında çıkacak" duyurusunu yaptığı halde, işin ağırlığı bu süreci uzattı.

Gecikmiş olsak da akademi dizisinde bir kitap daha sunmanın sevincini paylaşıyoruz.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 224

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yaba Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.