Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Güneydoğu Anadolu Geleneksel Dövme Sanatı: Beden Yazıtları

Güneydoğu Anadolu Geleneksel Dövme Sanatı: Beden Yazıtları

Güneydoğu Anadolu Geleneksel Dövme Sanatı: Beden Yazıtları

Yayınevi :

Etki Yayınları - Araştırma-İnceleme Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054387830


Geleneksel Beden Dövme motiflerini Güneydoğu Anadolu Bölgesi insanının zengin kültür mirasının simgesi olarak görmek gerekir. Her kültür inancını ve sosyal yapısını yansıtan kültürel miras ürünlerine sahiptir. Geleneksel dövme: Geçmişten günümüze halkın sosyal yaşamı ile ilgili önemli bilgi ve deneyimleri bedende dövme motifi olarak kuşaktan kuşağa aktaran bireylere, topluma kimlik ve devamlılık kazandıran somut olmayan kültür mirasımızdır. Kitap Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Şanlıurfa, Siverek, Mardin illeri ve köyleri ile Suriye'nin iki sınır köyünde yürütülen çalışmalarının sonucunda hazırlanmıştır. Amacı; yok olmaya yüz tutmuş bir geleneği yaşayan son temsilcilerinden gelecek kuşaklara aktarmaktır. Kapsamlı dövme motifleri seksen ve doksan yaş aralığındaki kişilerde görülmekte, onlarla birlikte yok olup gidecekti. Kitap Konuları: Dövmenin tanımı, tekniği, kullanılan malzemeler, genel bilgiler, Anadolu kültürü ile ilgisi, araştırma bulguları, öyküler, motiflerin anlamları konu başlıklarından oluşmaktadır. Son bölümde, kapsamlı dövme terimleri sözlüğü oluşturulmuştur.

Araştırma bulgularında, dövme motifleri ve anlamlarının, bölgede tarih boyunca yaşamış uygarlıklar, inançlar ile Anadolu kültürünün izlerini taşıdığı belirlenmiştir. Geleneksel dövme, Bölgedeki diğer maddi ve manevi kültür mirasları ile de örtüşmektedir. Geleneksel dövme motiflerinin anlamları dikkate alındığında, anılan kültürlerin harmanlanarak ortak kültür birliği oluşturulduğu saptanmıştır. Geleneksel dövme, bedene işlenmiş görünen motifleriyle somut bir kavram gibi görünse de, görünmeyen mesajları ve farklı anlamları ile eski köklerin izlerini taşır. Bu nedenle UNESCO'nun somut olmayan kültürel mirası, acil koruma gerektiren listesine yazdırmak ve korunmasına katkıda bulun kitabın diğer bir amacıdır.

Yrd.Doç.Dr. Uysal Yenipınar
M.Sait TUNÇ
Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Etki Yayınları

Sayfa Sayısı : 0

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız