Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Günlük'ten
Günlük'ten

Günlük'ten

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Çevirmen: Nuri Pakdil
Standart Teslimat
08 - 12 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789757013334

Günlük'ten Kitap Açıklaması


Nuri Pakdil, Ionesco'nun günlüklerinin yanısıra, onunla yapılan konuşmaları da Türkçe'ye çevirdi ve bu çeviriler "Konuşmalar" adlı kitabına alındı. Bu çevirileri neden yaptığını şöyle açıklıyor Pakdil : "Ionesco'nun görüşlerine, yargılarına katıldığımızdan; bu görüşleri, bu yargıları benimsediğimizden mi çeviriyoruz bu konuşmaları? Hayır. Sadece, yeni tiyatronun öncülerinden olan bir yazarın, çağı üstüne, tiyatro üstüne düşündüklerinin anlaşılmasını, açıklanmasını gerekli görüyoruz.(Konuşmalar, s.73)

Okuyucu, bu çevirilerin kitaplaşmasını uzun yıllardır beklemekteydi. Çeşitli ortamlarda paylaşılan yakınmalar bunu gösteriyordu : "Edebiyat dergisinin Şubat 1969'da çıkan ilk sayısında Eugène Ionesco'nun Günlükler'inden bir çeviri vardır. Nuri Pakdil'in yaptığı bu çeviriler, derginin sonraki sayılarında da sürer. Ionesco ile yapılmış konuşmalar, yazarın başka metinleri de sık sık karşımıza çıkar. Yazık ki, bu çeviriler dergi sayfalarında kalmıştır."

Nuri Pakdil'in bu önemli çevirilerinin Mayıs 2014'te "Günlük'ten" adıyla kitaplaşmasıyla bu beklenti nihayet karşılanmış oldu. "Günlük'ten" ve "Konuşmalar" kitaplarında yer alan bu çevirileri beğeni ile okuyacağınızı umuyoruz. / İdris Hamza
(Tanıtım Bülteninden)


Dili: Türkçe
Yayınevi: Edebiyat Dergisi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.