Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Gutenberg’den Dijital Çağa Gazetecilik
Gutenberg’den Dijital Çağa Gazetecilik

Gutenberg’den Dijital Çağa Gazetecilik

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789944116602

Gutenberg’den Dijital Çağa Gazetecilik Kitap Açıklaması


İletişim ilk insanla birlikte ortaya çıkan bir olgu, iletişim olmaksızın insan ilişkilerinin varlığı düşünülemez bile... Tarihin ilerlemesine bağlı olarak artan toplumsal nüfusla birlikte iletişime kitlesel üretim unsurları da dâhil oldu. Kitlesel iletişime en büyük ve önemli katkıyı Gutenberg yaptı dersek galiba yanılmış olmayız.

Belki de Gutenberg baskı makinesini icat ederek gazetecilik gibi bir mesleğin doğmasının yanı sıra kitaptaki seri üretime neden olarak insanlığın kültürel gelişiminde de büyük rol oynadı. Zamanla teknolojide büyük gelişmeler yaşandı bu gelişmelerden de gazetecilik büyük oranda yararlandı. Gazetenin üretim miktarı ve baskı kalitesi sürekli gelişti. Gazete uzun yıllar kitlesel iletişim aracı olarak yüzyıllarca rakipsiz kaldı.

19. yüzyılda gazetenin yanına yeni iletişim araçları geldi. Sinema, Radyo ve ondan onlarca yıl sonra da televizyon doğdu. Gazete, radyo ile yarışta pek zorlanmadı ama özellikle televizyondan ciddi oranda etkilendi. Geleneksel kitlesel iletişim araçlarının galiba en zorlusu teknolojinin en yeni ürünü belki de "harika çocuğu" internet oldu.

İnternet geleneksel toplumsal yaşamı ve insanlığı büyük ölçüde etkiledi bu nedenle ona son yüzyılın büyük en büyük devrimi demek yanlış olmaz, internet; bilgi edinme, finansal işlem yapma, alış veriş etme, ticaret yapma, eğitilme, eğlenme vb. birçok alanda önemli değişiklikler sundu. Üstelik sağladığı yenilikler ve gelişmeler artarak devam etmektedir, internetin insanlara sunduğu başka avantajlar arasında interaktivite ve özgürlüğü de sayabiliriz.

İnternet kendinden önceki tüm kitlesel iletişim araçlarını da olumsuz yönde etkiledi çünkü o hepsinin özelliklerine hatta daha fazlasına sahipti, internetle rekabetten en fazla etkilenen kuşkusuz gazeteler oldu. Hatta gazetenin önümüzdeki yıllarda kâğıda basılıp basılmayacağı bile tartışılır oldu. Dijital nüshaları şimdiden daha fazla okunuyor olsa da yine de gazete varlığını sürdürüyor ve sürdürecek...

Bu kitap gazete ve gazeteciliğin yaşamsal serüvenini, gelişen teknolojiye ayak uydurmasını ve en son teknolojik ürün olan internette nasıl bir varoluş mücadelesi verdiğini ana hatlarıyla ortaya koymaktadır. Kitabın içeriğindeki bir başka konu ise Türkiye'de internetin gelişmesi ve gazetelerin siberaleme girmesiyle ortaya çıkan dijital biçimleridir, internetin sağladığı alternatif medya olma özelliği sayesinde küçük rakamlarla kendi medyasını oluşturan bağımsız internet gazetelerinin özellikleri ve sorunları da üzerinde durulan konular arasında yer almaktadır.Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: Literatürk Academia

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.