Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hacım Sultan ve Menakıbnamesi

Hacım Sultan ve Menakıbnamesi

Hacım Sultan ve Menakıbnamesi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786056459610


"HKN: 59a-59b,…gözüsultân hazretine tuş oldı dem eyledi yutmaya pes sultân hazret dahı ali-vârî bir nara urdıtag ve taş harekete geldi sultânhazretinünmübârek ağzından bir âteşpeydâoldıejderhâyaazm eyledi ağzından içeri girüpejderhâyı yakmaya başladı cân acısından gâh havâyaatluryirlü kayaları dolanup hamur gibi kaynadurdı başını bir kayaya urdı hamura gider gibi başı kulağı kayaya yir eyledi ejderhânunyanupçağırduğundanburhanun aklı gidüpyatursultânhazretinün merkebi kan kaşandı maâniyekırmuzı taş oldı …"

Tasavvufta ejderhanın taşıdığı simgesel anlam; yenilmesi gereken kötülük ve nefsi göstermesidir. Ejderha; saldırgan, azgın ve obur olması ve yılan gibi sinsiliği temsil etmesinden dolayı yok edilmesi gerekmektedir. Nitekim Hacım Sultan Menâkıbnâmesinde de; dervişlerin Hacım Sultan hakkında nifakta bulunmalarının simgesi olarak ejderha verilmiştir. Hacım Sultan, ejderhayı yakarak yok edince dervişler nefislerinden fitneden kurtulmuş olurlar. Hacım Sultan, ejderhayı öldürerek kötülüğü alt etmiş olur.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 672

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: AKY - Akademi Yayıncılık

Sayfa Sayısı : 672

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız