Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hazreti Ali- Hayatı, Öğütleri, Cenkleri
Hazreti Ali- Hayatı, Öğütleri, Cenkleri

Hazreti Ali- Hayatı, Öğütleri, Cenkleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Ziya Şakir
Yayınevi : Demos Yayınları
Standart Teslimat
26 Temmuz - 03 Ağustos
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944387354

Hazreti Ali- Hayatı, Öğütleri, Cenkleri Kitap Açıklaması


Resulûllah'ın sevgili yeğeni, Hazreti Fâtıma'nın saygıdeğer eşi ve bir Fransız tarihçisinin dediği gibi- insanların en cömert kişisi, korkunç bir suikasta kurban olarak, yaşamının daha ortalarında, bu geçici ve ölümlü dünyanın sıkıntı ve zorluklarından kurtulup gitmişti. Fakat o, gökyüzündeki Samanyolu gibi, arkasında yüzyıllarca sürecek aydınlık bir iz bırakmıştı.

Ona, türlü nedenlerden dolayı çeşitli ad ve unvanlar verilmişti.

Cesaret ve kahramanlığından dolayı 'Esedullah' yani 'Allah'ın Aslanı' denilmişti. Bilim ve bilgisinden dolayı, Resulûllah Efendimiz tarafından 'Bilim kapısı' diye adlandırılmıştı. Tam adı, ilk oğlu Hazreti Hasan olduğu için 'Ebul-Hasen'di. Fakat Hazreti Hüseyin dünyaya geldikten sonra, 'Ebul-Reyhâneteyn' denildi. Bu da, iki fesleğen (reyhan) çiçeği sahibi demekti. Fakat onun en hoşuna gideni, 'Ebu Türâb' (Toprak) adı idi. Bu adı ona Resulûllah Efendimiz vermişti.

Halifelik görevine geldikten sonra, 'Emir-ül-Mü'mi'nîn' (Müminlerin Lideri) unvanını almıştı. Fakat Resulûllah Efendimiz'in ölümünden sonra, Hazreti Ali'nin, hükümet yönetimi gibi diğer dünya işleriyle ilgilenmeyerek, tüm zamanını dinsel kurallara ilişkin işlere ayırması dolayısıyla, onun izinden gidenler kendisini 'İmam' olarak tanıyorlardı.

"Müminlerin Lideri" ve "Müslümanların En Büyük Önderi" Hazreti Ali'nin değerli sözlerinin bir kısmını ve yapmış olduğu cenkleri içeren bu kitap, O'nun cesaret, kahramanlık, bilgi ve erdemi ile İslâm dinine yaptığı büyük görevleri açıklamaktadır.

Bu kitabın ilk bölümü, edebi ve akademik bir araştırma; cenklerden oluşan ikinci bölümü ise, tarihi roman tadında bir çalışmadır.Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Demos Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 1
Ali'siz Muhammed, Muhammed'siz Ali olmaz...

Hz. Ali'yi peygamberimizin damadı ve halife olarak biliyoruz. Bunun yanında Hz. Muhammed'in en önemli yol arkadaşı hatta çocukluktan itibaren can yoldaşı olduğunu bilmek lazımmış diye düşündürdü kitap beni. Birde tabii mezhebi durum var. Ötekileştirmemek ne kadar önemli ise, ötekileşmemek de insana bir vazife diye düşündüm açıkçası. İslam'ın evi Muhammed ise kapısı Ali'dir buyurmuş Hz Peygamberimiz. Biz biriz demiş. Hanımlar,beyler hepimizin bunu iyi anlamasının zamanıdır diyorum açıkçası...

23.07.2012

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.