Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hikmet Kıvılcımlı'nın Hayatı ve Eserleri

Hikmet Kıvılcımlı'nın Hayatı ve Eserleri

Hikmet Kıvılcımlı'nın Hayatı ve Eserleri

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Tarkan Tufan
Yayınevi :

NoktaKitap

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944174800


TÜRKİYENİN TARTIŞMASIZ EN BÜYÜK SOL LİDERİ
PARTİLER ÜSTÜ BİR LİDER
KUVAYİ MİLLİYECİ – BAĞIMSIZLIK YANLISI BİR ENTELEKTÜEL
BU KİTAPTA HİKMET KIVILCIMLI’NIN FİKİRLERİNİ, HAYATINI VE YAZILARINI BULACAKSINIZ

Yıkılmakta olan Osmanlı İmparatorluğu’nun bir ferdi olarak doğan Kıvılcımlı, Bağımsızlık Savaşı sırasında gönüllü olarak cepheye gitmiş, Sovyetler’in de büyük desteğini alan sosyalist eğilimli gerilla gruplarıyla birlikte, emperyalist işgale karşı direnişteki yerini almıştır. Terminolojimize kattığı onlarca terimin arasında müstesna bir yeri olan “En eski sosyalist” sıfatını fazlasıyla hak etmiştir. Ancak “En eski” olmak onu yavaşlatmamış, ölümüne dek her fırsatta okumuş, düşünmüş ve yazmış; bilindiği kadarıyla 50 bin sayfalık bir külliyat yaratmış, eşine ender rastlanır bir karakterdir.
TKP içerisinde ve haricinde yürüttüğü çalışmalar nedeniyle tam 22 yılını hapiste geçirmiştir Kıvılcımlı. Ne kendi kuşağı ne de günümüz kuşağı arasında çok fazla anlaşılamamış, “nev-i şahsına munhasır” bir kişidir. O kadar çok şey yazmış ve aktarmıştır ki, sadece yazdıklarını okumak bile yıllar alabilir. Belki de bu sebeple çok da popüler bir politikacı olmamıştır.
Onu ayrıcalıklı kılan, meydana getirdiği farklı tarihsel ve politik yaklaşım biçimleridir. Ona gelene dek tarihi kazananların yazması bir kural olmuşken, o tarih anlayışının temellerini sarsmış, ilerlemeci tarih anlayışından serbest bir tarih anlayışına geçişi sağlamıştır. Elbette ortaya koyduğu tespitlerin etkilerini kısa sürede görmek mümkün olmamıştır; ancak o ardında halk savaşı tezleri, toplumsal örgütlenme, dilin yeniden inşası ve benzeri binlerce konuda hatırı sayılır ve saygıya değer bir hazine bırakmıştır. Okundukça anlaşılması dileğiyle…


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 250

Baskı Yılı: 2008


e-Kitap:

Format:

Sayfa Sayısı: 207

Baskı Yılı: 2008


Dili: Türkçe
Yayınevi: NoktaKitap

Sayfa Sayısı : 250

İlk Baskı Yılı : 2008

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Bu bir biyografik çalışma değil

Kitabı biyografik bir çalışma olduğunu düşünerek satın aldım. Ancak bu bir biyografik çalışma değil. Yazar, Kurtuluş Savaşı yıllarından yetmişlerin başına kadar yani Kıvılcımlı'nın ölümüne kadar süren zaman zarfında, Türkiye'nin siyasal tarihini, Kıvılcımlı'nın demokratik devrimci bildik siyasal bakış açısından anlatıyor. Yani Kıvılcımlı kitapta, esas olarak,  yazarın anlatısında referans olarak kullanılıyor.

27.05.2014

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız