Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Hüdayinin Vakıat-ı Üftade Tercümesi

Hüdayinin Vakıat-ı Üftade Tercümesi

Hüdayinin Vakıat-ı Üftade Tercümesi

Yayınevi :

Eflatun Kitap

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786050615647

Hüdâyî'nin eserlerini tercüme eden Mehmed Muizzüddîn Celvetî, Vâkıât isimli eserinin de bazı kısımlarını seçerek tercüme etmiştir. Bu tercümeyi Kayserili Halil Paşa'nın isteği üzerine yapmıştır. Halil Paşa, Azîz Mahmud Hüdâyî'nin müridlerinden olan bir zâttır. Devlet kademelerinde; çakırcıbaşı, kaptân-ı deryâ, vezirlik, sadâret makāmlarında bulunmuştur. Halil Paşa'nın Azîz Mahmud Hüdayi'nin Sultan II. Osman'a yazdığı bir tezkire neticesinde III. kez kaptân-ı deryâ olduğu da bilinmektedir. Seferlere çıkmadan önce Hüdâyî'den izin ve dua taleb etmiştir. Hüdâyî de kendisine mektuplar göndererek teşvik etmiş, tebrik etmiş ve yol göstermiştir.

Hüdâyî'nin müridinden olan, şeyh ve faziletli bir zât olarak da vasfedilen Muizzüddîn Efendi seçtiği bu kısımları, şeyhi Hüdâyî'nin izniyle ve işâretiyle yapmış olma ihtimali kuvvetlidir. Kendisi arasından seçerek yaptı ise de muhtemel ki kendisine bu konuda verilen izinle yerine getirmiştir. Seçilen kısımlara baktığımızda genel itibariyle tevhîdi ön plana çıkaran, tarîkat yolunu ve âdâbını sâlike öğreterek yolu tanıtan seçkiler yaptığını görmekteyiz. Böylece özellikle Celvetiyye yolundan olup Arapçaya vâkıf olmayan, yani o dönem için ilim erbâbı da sayılmayan sâliklere, muhtasar olarak bir seyr ü sülûk yolculuğunun seyrini sunmaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 192

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.