Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Humeyni - İran İslam Devrimi

Humeyni - İran İslam Devrimi

Humeyni - İran İslam Devrimi

Yayınevi :

Kripto

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786054125357


" O an İran'da bile bulunmayan 79 yaşında bir din adamı, dünyanın ABD ve SSCB gibi büyük güçlerinin desteklediği şahların şahı Pehlevi hanedanını nasıl yıkmıştı?

" Devletten uzak ve çoğu zaman gizli olarak yaşayan bir anlayış nasıl ihtilalcı bir yapıya dönüşmüştü?

" Devrim sırasında ilk başta Şahın yanında yer alan Ordu ve İstihbarat, daha sonra neden Humeyni'nin saflarında yer aldı. ?

" Humeyni devrim için halkın desteğini nasıl aldı?

" İktisadi ve toplumsal gelişmeler mi devrimi doğurmuş; yoksa Humeyni tek başına kendisi mi İran İslam ihtilali sürecini başlatmıştı?

" İran siyasi tarihine bakışta popüler söylemin Humeyni anlayışında ifade edildiği gibi, Humeyni devrim öncesi herhangi bir siyasi görüş ve parti ile bir ittifak içine girmiş miydi?

" Humeyni nasıl olup da Şii fıkhındaki köklü geleneksel inancı değiştirmişti?

" Şii din adamlarının suskunluğu ülke yönetimini son derece kolaylaştırmaktaydı. Humeyni bu suskunluğu nasıl bozmuştu?

" İran İslam Devrimi'nin oluşumu ve gelişimi açısından başka ülkelerdekine benzer bir yapısı var mıydı?

Humeyni'nin İran'da gerçekleştirdiği İslam devriminden sonra genel olarak siyaset ve toplum bilimcilerin ortak sorusu kısaca "Bu nasıl oldu?"idi. Çünkü kimse Şah devrilince seküler bir demokrasi yerine dini bir demokrasi kurulmasını beklemiyordu. İkinci soru ise "Humeyni bunu nasıl başardı?" idi. Dünyanın ve özellikle İslam dünyasının toplum bilimcileri bunu izah etmekte zorlandılar.

İşte bütün bu soruların cevabını ve İran İslam Devrimi hakkındaki tüm çarpıcı gerçekleri tamamen bilimsel verilere dayanılarak hazırlanan bu kitapta bulacaksınız.Sayfa Sayısı: 290

Baskı Yılı: 2010


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kripto

İlk Baskı Yılı : 2010

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.