Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İhanete Uğrayan Devrim
İhanete Uğrayan Devrim

İhanete Uğrayan Devrim

10/10 - 1 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Lev Troçki
Yayınevi : Yazın Yayınları
Standart Teslimat
15 Mayıs - 18 Mayıs
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789757178241

İhanete Uğrayan Devrim Kitap Açıklaması


1917 Ekim Devrimi gerek yapılışı gerek ortaya çıkarmış olduğu düzenin yıkılışıyla XX. yüzyılın en önemli olayıdır. Elinizdeki kitabın yazarı Lev Davidoviç Trotskiy ise bu devrimin V.İ.Lenin'den sonra ikinci büyük önderidir. Ekim Devrimi'ni anlamadan XX. yüzyılı anlamak nasıl mümkün değilse, Trotskiy'i, özellikle onun kitap boyutundaki son yapıtı olması dolayısıyla bir "siyasi vasiyet" nitelemesini hak eden İhanete Uğrayan Devrim'i okumadan, Ekim Devrimi'ni, hele onun kapitalizm ile sosyalizm arasında "iki arada bir derede" kalışını, nihayet iktidara getirmiş olduğu sınıfın ayrıcalıklı bir kastının öncülüğünde kapitalizme geri döndürülüşünü anlamak da mümkün değildir.
Sovyetler Birliği'nin, 1991'de noktalanan çöküş ve dağılışı, bu gelişmeyi üstelik anti-Marksİst değil, Marksist bir teorik çerçeveye dayanarak haber vermiş olan Trotskiy'in hayatı ve yapıtlarına olan İlgiyi artırdı. Pek çok ülkede Trotskiy'in yapıtlarının, büyük bölümü gözden geçirilmiş ya da baştan yapılmış çevirilerle olmak üzere yeni baskıları yayımlandı, İhanete Uğrayan Devrim'in bu yeni Türkçe baskısı da, bu bağlamda başlatılmış yeni bir bilimsel antoloji girişimine, onun içinde yer alan yeni bir çeviriye ve ana metni destekleyip ona bir "eleştirel baskı" niteliği kazandıran geniş kapsamlı bir açıklayıcı dipnotlar aygıtına dayanıyor.
(Tanıtım bülteninden)Sayfa Sayısı: 283

Baskı Yılı: 1998


Dili: Türkçe
Yayınevi: Yazın Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2002

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.