Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


II. Abdülhamid ve Jön Türkler

II. Abdülhamid ve Jön Türkler

II. Abdülhamid ve Jön Türkler

1889-1908

Yayınevi :

Selis Kitaplar - Tarih Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055927141


II. Abdülhamid'in hükümdarlık yılları, gerek Osmanlı gerekse Avrupa tarihinin en kritik olaylarının ve hesaplaşmalarının yaşandığı bir süreçtir.

Başta Meşrutiyet olmak üzere modern özgürlükçü fikirleri savunan Jöntürkler, bu özgürlüklerin hayat geçirilmesi için II. Abdülhamid ile yoğun bir mücadeleye girişmişlerdi.

1908'deki Jöntürk ihtilaline kadar geçen dönemde II. Abdülhamid bütün imkanlarını kullanarak jöntürk hareketine göz açtırmamaya gayret etmiştir. Bu siyaset kapsamında Sultan Abdülhamid, İdam, sürgün, işkence, sansür gibi çeşitli yasaklarla yahut makam ve para teklifiyle karşıt olanları etkisiz hale getirmeye çalışmıştır.

Öte yandan her ne kadar Fransız ihtilalinden devşirme 'özgürlük, kardeşlik, eşitlik' sloganlarıyla modernleşme yanlısı bir hareket olarak gösterilse de, jöntürkler, Batılıların Osmanlı Devleti üzerindeki hesaplarının kesişme noktasındadırlar. Bu yönüyle sorgulanmaya açılmaktadır.

Bu kitapta Jöntürklerin ilk boy göstermeye başladığı 1889 yılından, Abdülhamid'i devirdikleri 1908 ihtilaline kadar geçen süreçte yaşananlar bütün yönleriyle incelenmektedir.Sayfa Sayısı: 344

Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Selis Kitaplar

Sayfa Sayısı : 344

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız