Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İki Aylık Şiir ve Edebiyat Dergisi Mayıs - Haziran 2016 - Mühür Sayı: 64

İki Aylık Şiir ve Edebiyat Dergisi Mayıs - Haziran 2016 - Mühür Sayı: 64

İki Aylık Şiir ve Edebiyat Dergisi Mayıs - Haziran 2016 - Mühür Sayı: 64

Yazar: Kolektif
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 2789786033973


Şair, elindeki kelimelerle hep en güzeli ortaya koymaya çalışan büyük işçi. Bunu yaparken kendini kaybedebilir. Kaybettiğinde yokluk içinde varlığı yaşamaya hazırdır. Bu onun için bir onurdur. Kendini çoğaltmaktansa yazmamayı yeğleyen kişidir şair. Çünkü Asaf'ın da dediği gibi şiir bunu affetmez. Kalbi ile dili onun en vazgeçilmez aracıdır. Orada samimiyeti vardır çünkü. Orada kalbinden akan teri vardır. Emek ile yoğurduğu şiiri bir ayrıcalık olarak görülmelidir. Kendisinin anlam kazandığı tek ülke belki de sığındığı sayfalarda yazdığı o dizeler içinde yükselen. Ne çok şey hak ediyor şair onca sıkıntının içinde, buhranın içinde... Şairin isteği ne? Bunu sormak lazım belki de? Şair ne ister? İlerleyen sayılarda bunu bir dosya konusu yapmak arzusundayım. Günümüz şairinin sıkıntılarını gözler önüne sermek açısından bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Hangi şaire ses versek bir memnun olmama hâli var.

Şiir, sözcüklerin dinidir diyordu Mallarme. Çocukluğumuzun içinde seyir ettiği bir büyük yolda şiir için kabaran yürekleri hep önemsedim. 100. doğum gününde şiirimizin büyük şairlerinden Behçet Necatigil'i unutmuyoruz. Onun yaptığı çalışmaları, ortaya koyduğu büyük haritayı... İyi ki bu dünyaya böyle kalbi umman bir şair gelmiş ve selamlamış okurunu. İyi ki var olmuş iyi ki bizleri yazdığı şiirlerle onurlandırmış. Necatigil, 'bazen bir şair, tek bir şiirle, bir başka şairin yüzlerce şiirini yok eder' derken şiire ve şaire inancını nasıl da vurgulamıştır.

Yaza doğru eğiliyoruz. Yaz geldiği zaman biliyoruz ki şairler de yazarlar da kendi içlerine kapanıyorlar. Edebiyat dünyası bir sessizliğe; ama tatlı bir sessizliğe kapanıyor. Dingin bir müzik gibi. İçimizi dinlendiren tatlı bir müzik. Bu sayımızda, 2000 Kuşağı şairleri içinde yer alan Emel İrtem'i konuk ediyoruz. Dosyamıza daha önce de duyurduğumuz gibi bir erkek bir kadın şair silsilesiyle devam ediyoruz. İrtem, şiirimizin gerçekten de en büyük kazançlarından. Onunla söyleşen Betül Dünder'e verdiği yanıtlara dikkat ediniz derim. Dosyada yer alan yazılar ayrıca önemli.

Bu sayımızda sizi sarsacak şiirlerin ve yazıların tadını tekrar ve tekrardan okuyarak çıkaracaksınız. Sizi, Behçet Necatigil'in bir şiiriyle baş başa bırakarak derginin sayfalarına çağırıyorum. İyi okumalar...

Şairler

Ne gördükse iyi kötü
Ömür biter biz hâlâ
Söyleriz.

Ne varsa şu dünyada
Türlü görüntüler
Gelsek de sonuna
Söyleriz.

Bazen boş günler
Geçer birden dolunca
Söyleriz.

Ne biter
Ne kalır geçmiş kitaplarda
Ölümden sonra da
Söyleriz.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 112

Baskı Yılı: 2016


Dili: Rusça 5.1
Yayınevi: Mühür Kitaplığı

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Rusça

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız