Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İlaç Kimyasına Giriş
İlaç Kimyasına Giriş

İlaç Kimyasına Giriş

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Gece Kitaplığı
Standart Teslimat
14 Nisan - 19 Nisan
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786057623907

İlaç Kimyasına Giriş Kitap Açıklaması

İlaç kimyası günümüz teknolojik ilerlemeler neticesinde çok değerli bir noktaya gelmiş ve oldukça ilgi gören bir konudur. Bu konu daha çok Eczacılık Fakültelerinde Farmasötik kimya ismi altında okutulmakta ve diğer temel ve sağlık bilimlerini içeren fakülte ve yüksekokullarda da farklı isimler altında lisans ve yüksek lisans dersi olarak öğrencilere okutulmaktadır. İlaç kimyası, sadece üniversitelerde öğrencilere ders olarak okutulmakla kalmayıp aynı zamanda ilaç alanındaki endüstri kuruluşlarında da dikkate alınan ve bu konuda uzmanlaşan araştırmacılar bu konu ile ilgili detaylı bilgi sahibi olmak için kaynak ve literatür araştırması yapmaktadır. Günümüz teknolojisinin ilerlemesine rağmen bu gibi önemli bir konuda ülkemizde yazılan kitap sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Bu nedenle de böyle bir kaynağın oluşturulmasının ülkemizde farklı fakülte ve branşlarda eğitim gören ve dersi okutan akademisyenlere ve bu konuda Ar-Ge yapan araştırmacılara destek olacağı düşünülmektedir.
Bu kitapta öne çıkan noktalardan biri, konular içerisinde kullanılan grafiksel tanımlamalardır. Kitapta ayrıca ilaç ile ilgilenen öğrenci ve araştırmacıların bir arada bulmak istediği önemli ve temel konular tek bir çatı altında toplanmış ve ilgili konuların en temel bilgileri grafiklerle desteklenerek verilmeye çalışılmıştır. Genel olarak uluslararası yayın evlerinde kovalent olmayan bağlanmalar, asit-baz tanımları, stereokimya gibi temel konular bir arada işlenmemekte veya işlense bile sadece bir başlık altında verilerek geçiştirilmekte olduğu gözlenmektedir. Bu gibi konular ilaç kimyasının en temel bilgileri arasında yer alır. Lipinski kuralının bilinmesi, bir halojen bağının tespit edilmesi v.b. temel bilgiler verilmeden ilaç kimyası konusunda ilerleme kayıt edilemez. Aynı şekilde dünyada “talidomit” faciası olarak bilinen durum; bir ilacın stereokimyasından dolayı faciaya neden olduğu ve buna paralel olarak da stereokimyanın temel seviyede ilaç kimyası kitabında yer alması gerektiği de önemsenmiş ve bu kitapta yerini almıştır.
Kitabın ikinci baskısının okuyucularla buluşmasının heyecanını yaşıyor ve kitabın daha fazla araştırmacı ve öğrenciye ulaşmasını temenni ediyorum.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 159

Ebat : 16 x 24

İlk Baskı Yılı : 2020

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.