Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İlahi Sözün Gücü

İlahi Sözün Gücü

İlahi Sözün Gücü

Varlık ve Bilgi Kaynağı Olarak Kur'an -1

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055976194


Çağdaş İslâm düşüncesinin temel sorunları nelerdir?
Çağ açacak imajinatif bir İslâm düşüncesi nasıl kurulabilir?
Kur'ân ve Sünnet eksenli bir medeniyet fikri nasıl geliştirilebilir?
İslâm ilim, irfan ve hikmet geleneği nasıl yenilenebilir?
İslâm düşüncesi, çağa rağmen özgün bir dile nasıl kavuşabilir?

Çağdaş İslâm ve Türk düşüncesinin en özgün temsilcilerinden Tahsin Görgün, bu ufuk ve zihin açıcı çalışmasında, İslâm düşüncesinin temel meselelerini çeşitli açılardan irdeliyor.
Kur'ân ilimleri'nden Sünnet'in anlaşılmasına, Fıkıh'tan tarih'e, felsefe'den dil felsefesine kadar pek çok alanda nefes kesici bir tefekkür yolculuğu gerçekleştiriyor. Ve çağın zihnî ağlarına ve bağlarına takılmadan, çağ körleşmesinin İslâmî idrak kapılarını tıkayarak düşünme çabasını hâkim akademik ve entelektüel söylemlere 'yamayan' açmazlarını aşmayı başaran örnek, önaçıcı ve özgün bir âlim, ârif ve hakîm tipolojisi ortaya koyuyor.
Görgün, çağın ağlarına düşmenin bir ifadesi olan "Kur'ân'dan alıp ilhamı, asrın idrakine söyletmeliyiz İslâm'ı" mottosundaki "algı körleşmesi"nin tuzaklarına düşmeden, İslâm'ın idrakiyle donanarak, çağ aşacak ve çağ açacak imajinatif bir tefekkür dilinin nasıl geliştirilebileceğini ve birikiminin nasıl inşa edilebileceğini gösteriyor.Sayfa Sayısı: 287

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: Külliyat Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.