Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İlk Osmanlılar ve Batı Anadolu Beylikler Dünyası

İlk Osmanlılar ve Batı Anadolu Beylikler Dünyası

İlk Osmanlılar ve Batı Anadolu Beylikler Dünyası

Yayınevi :

Timaş Yayınları - Tarih Dizisi

Stokta Yok
 • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
 • Barkod: 9786050804973


Osmanlı Beyliği'nin kurucularının kimliği ve devlete adını veren ailenin menşei hakkında bugün doğrudan dönemin çağdaş kaynaklarına dayalı olarak çok az şey bilinmektedir. Bu durum haliyle bu konu üzerinde çalışan araştırmacılar için ciddi bir problem oluşturmuştur. İlk dönem Osmanlı tarihiyle ilgilenen tarihçilerin çoğu bu sağlam kaynaklara dayalı bilgi boşluklarını, teorik çıkarımlara kapatma yolunu tercih etmişlerdir. Bununla beraber mevcut kaynaklardan elde edilen menkıbevi bilgiler, bazı tarihçiler için gerçek bir bilgi gibi algılanıp bir ölçüde kurgulanmış bir tarih yazımına da yol açmıştır. O kadar ki bunlar bazen genel kabullerle benimsenerek iyice yerleşmiş, hatta ders kitaplarına kadar yansımıştır. Aslında bu kaynaklardan tarihi gerçekliğe tam anlamıyla erişmek pek de kolay görünmemektedir.
Feridun M. Emecen

 • Moğol istilâsı Osmanoğulları'nın kaderini nasıl belirledi?
 • Anadolu'nun kuzeybatı ucunda ortaya çıkan Osmanoğulları'nın ataları kimlerdi?
 • Kayı boyuna mensubiyetleri sonradan uydurulmuş bir bilgiye mi dayanıyordu?
 • Osmanoğulları'nın coğrafî konumları, sınırlarını genişletip bir cihan devleti haline gelmelerinde nasıl bir rol oynadı?
 • Birçok Anadolu Beyliği arasında Osmanoğulları'nı öne çıkaran unsurlar neydi?
 • Osmanoğulları'nın küçük bir beylikten üç kıtaya hükmeden bir imparatorluğa dönüşmesinde gazâ/cihad ideolojisinin rolü var mıydı?

  2012 yılına damgasını vuran Fetih ve Kıyamet 1453 kitabının yazarı, Osmanlı İmparatorluğu'nun Klasik Çağı alanında uzman Prof. Feridun M. Emecen, İlk Osmanlılar ve Batı Anadolu Beylikler Dünyası kitabıyla; Osmanlı Devleti'nin kaynakları itibariyle "karanlık/bilinmeyen çağı" olarak adlandırılan kuruluş dönemini aydınlatıyor ve zihinlerde oluşan bütün sorulara cevap veriyor.


  İnce Kapak:

  Sayfa Sayısı: 368

  Baskı Yılı: 2016


  e-Kitap:

  Sayfa Sayısı: 257

  Baskı Yılı: 2016


  Dili: Türkçe
  Yayınevi: Timaş Yayınları

  İlk Baskı Yılı : 2012

  Dil : Türkçe

 • Yorumlar 0

  Henüz yorum yapılmadı!

  x

  6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.