Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İnme Sonrası Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

İnme Sonrası Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

İnme Sonrası Fizyoterapi ve Rehabilitasyon

Yayınevi :

Pelikan Yayınları - Tıp Kitapları Dizisi

Satış Dışı
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786056305832


Vasküler olayların yol açtığı fiziksel ve fonksiyonel yetersizlikler fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında en çok emek harcanan klinik durumları oluşturmaktadır. İnme hastaları motor, duyusal, kognitif, emosyonel ve sosyal yönden klinisyenlere birçok ipucu vermekte; bu nedenle de fizyoterapi eğitiminde anahtar bir model olarak yararlanılmaktadır.İnme hastaları için, rehabilitasyon;esas olarak günlük yaşamdaki ihtiyaçlarını başarıyla nasıl karşılayacaklarını yeniden öğrenme sürecidir. Multi ve interdisipliner, hasta merkezli ve etkin planlanmış bir rehabilitasyon süreci ile mortalite, hastanede kalış süresi ve kendine bakım aktivitelerindeki yardım ihtiyacının azaldığı, bireyin toplumsal yaşamına tekrar dönebildiği bilinmektedir. Son yıllarda nörobilim alanındakibaş döndürücü gelişmeler ve kanıta dayalı bilgilerdeki artış, inme rehabilitasyonu konusunda da pek çok bilgi,beceri ve yaklaşımın gelişimine neden olmuştur. Bu nedenle her bilim dalında olduğu gibi fizyoterapi ve rehabilitasyon alanında da yaşam boyu öğrenme sürecinin bir gereği olarak bilgi kaynaklarının güncellenmesi zorunlu hale gelmiştir.

Bu kitap bilim ile uygulama arasında köprü kurmayı hedefleyen bir bakış açısı ile inme rehabilitasyonu ekibi içinde klinikte özveri ile çalışan ve akademik yaşamda alanın gelişimine katkı veren fizyoterapistler ve fizyoterapi öğrencileri ile, inme rehabilitasyonu ekibinin diğer üyelerine yönelik güncel bir kaynak oluşturmak amacıyla yazılmıştır. Yazarlar inme sonrası fizyoterapi ve rehabilitasyon konusunda uzmanlaşmış akademisyen ve klinisyen fizyoterapistlerden oluşmaktadır. Kitabımız 14 bölümden oluşturulmuştur. İçerikte, inme kliniği, eşlikeden problemler, inmede tedavi yaklaşımları, rehabilitasyon aşamaları, motor öğrenme, fonksiyonel hareket ve özellikleri, nörogelişimsel tedaviler, inmeli hastaların değerlendirilmesinde kullanılan değerlendirme ölçekleri,inme ve ICF, teknoloji destekli rehabilitasyon, elektro fiziksel ajanlar, ortotik yaklaşımlar ve inme rehabilitasyonunda kanıta dayalı uygulamalara yer verilmiştir.

Kitabın yazılmasında öncelikle yoğun klinik ve akademik çalışmaları arasında, emeklerini esirgemeyen tüm bölüm yazarlarına teşekkür ederiz.

Özenle hazırladığımız kitabımız için özgün bir tasarım geliştiren, çok yönlü yaklaşımı bizce çok güzel ifade eden kapak tasarımı için Sevgili Meslektaşımız Doç. Dr. Mehmet Gürhan Karakaya'ya bölüm yazarlığının yanı sıra verdiği bu eşsiz katkı nedeniyle müteşekkiriz.

Akademik çalışma hayatımızın en değerli ürünlerinden birisi olan bu kitabın yazımı sırasında akademik çalışmalarımıza anlayış ve sabır göstererek zaman ayırabilmemize verdikleri destek nedeniyle ailelerimize ve klinik çalışmalarımızın yükünü bizlerle paylaşan sevgili meslektaşlarımız Dr. Fizyoterapist Muhammed Kılınç,Dr.Fizyoterapist İpek Alemdaroğlu ve Uz.Fizyoterapist Ender Ayvat'a; ayrıca teşekkür ederiz.

Kitabın basım aşamasında bizlere sabır ve sınırsız destek veren Sayın Ali Çelik'e ve tüm Pelikan Yayıncılık çalışanlarına teşekkür ederiz.Bizlere bu kitabın yazılması ve tüm akademik çalışmalarımız için ilham veren inme hastalarımıza şükranlarımızı sunarız.

Saygılarımızla.

-Prof. Dr. Fizyoterapist A. Ayşe Karaduman-
-Prof. Dr. Fizyoterapist Sibel Aksu Yıldırım-
-Prof. Dr. Fizyoterapist Öznur Tunca Yılmaz-
(Önsöz'den)


Dili: Türkçe
Yayınevi: Pelikan Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.