Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İskeçeli Rif’at’in Ayine-i Zafer’i

İskeçeli Rif’at’in Ayine-i Zafer’i

İskeçeli Rif’at’in Ayine-i Zafer’i

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Beyhan Kesik
Yayınevi :

Akçağ Yayınları

Standart Teslimat
18 - 20 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786053424895

Manzum bir tarih örneği olan Âyine-i Zafer, XIX. asır şairlerinden İskeçeli Mîr-i Alemzâde Rif’at tarafından kaleme alınmıştır. Şairliğinin yanı sıra çeşitli kademelerde görev yapmış bir devlet adamı olan Rif’at, 1247/1831-32’de tamamladığı eserini, devrin padişahı II. Mahmut’a takdim etmiş ve padişahın takdirini kazanmıştır. 

Rif’at eserinde, I. Ahmet, IV. Murat, I. Abdülhamit ve II. Mahmut döneminden seçtiği vakaları karşılaştırmalı olaraknazmetmiştir.Özellikle II. Mahmut devri olaylarına ağırlık veren şair, bu dönemianlatan her bir manzum hikâyeden önce ya Osmanlı tarihinde gerçekleşmiş bir vakayı yahut İslâm ve İran tarihinden seçtiği hikâyeleri eserine dâhil etmiştir. Böylece eserinetarihî bir vesika özelliği kazandırmıştır. Ayrıca eser, şairin kendi hayatı ve Enderunlu Fazıl hakkında verdiği anekdotlar ile edebiyat tarihine de kaynaklık etmektedir. 

Elinizdeki çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, İskeçeli Mîr-i Alemzâde Rif’at’in hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiş; ikinci bölümde, eserdeki tarihî olaylara temas edilerekilgili vakaların geçtiği hikâyeler özetlenmeye çalışılmış; üçüncü bölümde metnin şekil özellikleri üzerinde durulmuş ve dördüncü bölümde ise eserin tenkitli metnine yer verilmiştir. 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 217

Ebat : 16 x 23,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız