Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İslâm, İktisat, Değerler Ve Modernleşme Üzerine

İslâm, İktisat, Değerler Ve Modernleşme Üzerine

İslâm, İktisat, Değerler Ve Modernleşme Üzerine

Yazar: Sabri Orman
Yayınevi :

İnsan Yayınları

Tükendi
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789755747255


Elinizdeki kitap üç temel konu üzerinde yoğunlaşan on ayrı çalışmadan oluşuyor. Başlığının da yansıttığı gibi bu konular İslâmî İktisat, İktisat ve Değerler Dünyası ile Modernleşme meselesinden ibaret.Kitaptaki çalışmaların beşi, İslâmî İktisat konusuyla ilgili. Bu çalışmalarda nispeten yeni ve revaçta bir çalışma alanı olan İslâmî İktisadın metodolojisi, tarihsel boyutu, teorik meseleleri ve uygulamaya ilişkin bazı yönleri irdeleniyor.

İktisadın ahlâk ve değerler dünyasıyla ilişkisi bu kitaptaki iki çalışmanın konusunu teşkil ediyor.
Nihayet, kitabın son kısmındaki üç çalışmada Türkiye ve Malezya gibi İslâm Dünyası'nın modernleşmesi konusunda model konumunda olan iki ülkenin modernleşme tecrübeleri tartışılıyor. Özellikle Türkiye ile Malezya'nın modernleşme deneyimlerinin karşılaştırmalı olarak değerlendirildiği son bölüm dikkate değer.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 287

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İnsan Yayınları

Sayfa Sayısı : 287

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 1

Katılım bankaları faizsiz mi?

Batı iktisadı ile hesaplaşmayı açıkça vurgulayan Sabri Orman Hoca’nın “iktisadın İslâmîleştirilmesi” ve daha da geniş olarak “bilginin İslâmîleştirilmesi” konusunda net ve vurgulayıcı tavrı ve de yerli bir çalışma olarak, ilk dikkati çeken konu oluyor. Bu işin nasıl yapılacağı konusunda Hoca yol da gösteriyor, samimi bir öğretici olarak. Batı iktisadı ile hesaplaşmanın nasıl olacağı, gayet net ve yeni çalışmaları teşvik edici, cesaretlendirici bir tarzda vurgulanıyor.  Çalışmada vurgulanan diğer önemli bir konu da, katılım bankalarının “fâizin İslâmîleştirilmesi” tuzağına düşme tehlikeleri. Bu kurumların, “faizin ve faizli işlemlerin hile-i şeriyelerle meşrulaştırılmasına varacak olan araçlar üzerinde çalışmak yerine, ne yapmaları gerektiği belirtiliyor. Ortaklık teşvik ediliyor. Sabri Orman Hoca 2000’li yılların başında yayınladığı İktisat Tarih ve Toplum’dan sonra bu çalışmasında da, İslami iktisat çalışmaları açısından hayli yüksek bir performans ortaya koyuyor.

27.11.2014

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız