Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İslam Felsefesine Bir Katkı

İslam Felsefesine Bir Katkı

İslam Felsefesine Bir Katkı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
02 - 08 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789755976280

İslâm öncesi İran felsefesinin içeriği/özelliği nedir? İdealizm ve realizm arasındaki farklar nelerdir? Yunan düalizminin İslâm felsefesine etkileri neler olmuştur? Tasavvufun İslâm felsefesi içindeki yeri nedir? İbn Sinâ, İbn Miskeveyh, A.Ciyli, İşrakiyyun’un temel felsefî düşünceleri nelerdir? Bu eser, İkbal'in ilk felsefi çalışması olduğu için bazı eksiklikleri olmakla birlikte daha eksiksiz bir eser yazılıncaya dek Şarkiyat alanında önemini koruyacaktır.

Bu deneme, İkbal'in birkaç yıl sonra tamamıyla reddedeceği bir dünya görüşünün Vahdet-i Vücud’un hayranı olduğu bir zamanda yazılmıştır. Kendisinin giriş bölümünde İbn Arabi'den övücü bir dille söz etmesi, gelecekteki üstadı ve rehberi Mevlana Celaleddin Rûmî’ye metinde hemen hemen hiç yer vermemesi, herhangi başka bir felsefi okuldan çok Vahdet-i Vücudçu tasavvuf üzerinde durması bu yüzdendir. İkbal, elinizdeki kitapta, İran'ın felsefî düşüncesinin ilk ve tarihî dökümünü sunmakta, İran idealizmini ve realizmini başarıyla incelemekte ve tasavvufun önem kazanmasına yol açan şartları çözümlemesinde kendisinden öncekilerin yanlışlarını düzeltmektedir. Eser, İkbal'in fikrî tekamül sürecinde ilk dönemi yansıtması bakımından İkbal'in düşünce sistemiyle ilgilenenler için büyük bir değer taşımaktadır.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 11,5 x 18

İlk Baskı Yılı : 2008

Baskı Sayısı : 5. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.