Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İslamcılık Akımı

İslamcılık Akımı

İslamcılık Akımı

Yayınevi :

İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları - Siyaset Bilimi Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789756857670


Kanun-ı Esasi'nin yürürlüğe girmesiyle birlikte önemli bir düşünce akımı olarak kendini gösteren İslamcılık, siyasal hayatımızda hangi tartışmaları gündeme getirmiş, hangi sorunları yaratmıştır?

Tarık Zafer Tunaya İslam Akımı kitabında bu sorulara cevap ararken öncelikle ana hatlarıyla bu akımın anlamını, gelişmesiyle birlikte yarattığı tartışmaları, İslam'ın siyasi ilkelerine dayandırdığı devlet sistemi ile teorisini ve hükümet etme biçimlerini ayrıntılı olarak inceliyor.

İslamcılığı II. Meşrutiyet'in en önemli siyasi akımları içinde gören Tarık Zafer Tunaya, bu akımın da aynı dönemde kendini gösteren diğer akımlar gibi ideolojik ve siyasi bir karaktere sahip olduğunu vurgulamakta, İslamcılığaı savunanların siyasi amaçlarına ulaşma ve kendi kurumlarını oluşturma yolunda kapsamlı projeler ürettiklerini ve siyasi iktidarları etkileme biçimlerini örneklerle açıklamaktadır.Sayfa Sayısı: 295

Baskı Yılı: 2003


Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2003

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.