Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İslamı Kur'an' dan Okumak
İslamı Kur'an' dan Okumak

İslamı Kur'an' dan Okumak

Kültür Dininden Kur'an İslamına

Yayınevi : Bilge Kültür Sanat - Araştırma - İnceleme Dizisi
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786055715281

İslamı Kur'an' dan Okumak Kitap Açıklaması


Asr-ı saadet ve onu izleyen çeyrek yüzyıl içerisinde dinamizmini koruyan İslâm düşüncesi, başta Sıffin'de hortlayan Emevîcilik fitnesi olmak üzere, ortaya çıkan çeşitli sosyal, siyasî ve kültürel nedenlerin etkisi ile saflığını büyük oranda
kaybetmiş; dinin ilâhî murada uygun bir şekilde anlaşılmasının vazgeçilmez anahtarları olan Kur'anî kavramlar, zihinlerdeki netliğini, orijinalliğini yitirmiş ve öz muhtevalarını neredeyse kaybetmiştir.
Fetihler, kültür mübadeleleri ve iç siyasî ihtilâfların etkisi ile, İslâm dışı dinlerin, kültürlerin ve felsefî sistemlerin muhtevaları ile başkalaşmaya (tagayyür) uğrayan bu kavramlarla Kur'an doğru bir şekilde anlaşılamamakta, dolayısıyla İslâmın insanlığa rahmet olan ruhu gerçek hüviyeti ile algılanamamaktadır.
İşte elinizdeki kitap İslâm düşüncesinde yaşanan ve Hz. Ali'nin "elbisenin tersine çevrilip giyilmesi" şeklinde tanımladığı bu trajik kırılmayı ele almakta ve İslâm dünyasını içine düştüğü zillet ve meskenetten kurtaracak çözüm yolları arayışına naçizane bir pencere aralamaktadır.
Şu husus hiç unutulmamalıdır ki: Yüce Allah'ın "Atalar dini" dediği kültür İslâmının tehlikelerle dolu zemininden, ilâhî mesajın doğru anlaşılmasına dayalı sahih İslâmın ışıklı semasına yükselebilmek, ancak ilâhî muhtevalarına yeniden kavuşmuş Kur'an kavramları merdiveni ile mümkündür.Sayfa Sayısı: 2232

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: Bilge Kültür Sanat

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.