Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İslamlaşma Sürecinde Türklerin İslam Tasavvuru

İslamlaşma Sürecinde Türklerin İslam Tasavvuru

İslamlaşma Sürecinde Türklerin İslam Tasavvuru

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Dergah Yayınları - Çağdaş Türk Düşüncesi Dizisi

  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9789759957797


Kadîm inançların değişerek devam ettiği bir coğrafyada hayat bulan Türklerin İslâm tasavvuru şifâhî, kitâbî ve mistik cephelere sahiptir. Türklerin dünya görüşünü geçmiş ve geleceğiyle ele alan kitâbî metinler idealleri; eskinin mevsiminde yeni bir iklim yaratan şifâhî ve mistik karak-terli metinler ise bu ideallerin pratiğe nasıl aktarıldığını gösterir. Bir başka ifadeyle Türklerin İslâm'ı algılamalarında bir çekiliş, kavramalarında ise bir atılış vardır.

Türklerin İslâmlaşması hangi merhaleye varırsa varsın, geçiş devrinin bize mahsus hususiyetle-rini hiçbir şey ileriye ve geriye doğru gidip gelen ve meseleyi esaslı sûrette idrak etmemizi sağlayan bu eserler kadar iyi izah edemez. Bizim asıl Müslümanlığımızın ledünnî dünyası belki de içine girdiği bu terkiplerdedir. Asırlara yayılan İslâmlaşma hadisesi, tarihi realiteleri içinde esas ve büyük çizgileri itibariyle elinizdeki eser boyunca tetkike tabi tutulmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 336

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Dergah Yayınları

Sayfa Sayısı : 336

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız