Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


İsrail Hakkında On Mit
İsrail Hakkında On Mit

İsrail Hakkında On Mit

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: İlan Pappe
Yayınevi : Nika Yayınevi
Standart Teslimat
07 Mayıs - 12 Mayıs
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786059386258

İsrail Hakkında On Mit Kitap Açıklaması

Arka Kapak Yazısı (Tanıtım Bülteninden)  

 

"Ilan Pappe, İsrail’in en cesur ve ilkeli tarihçisidir." - John Pilger - 

"Sürgünde yaşayan ve İsrail’in politikalarına karşı çıkan en önemli tarihçi… Aynı zamanda gerçek bilgiyle ve empati kurarak Filistin'den yana yazan az sayıda İsrailliden biri." 

- Avi Shlaim, Guardian - 

 

"İsrail Hakkında On Mit, Filistin kurtuluş mücadelesiyle yeni ilgilenmeye başlayanlar için kullanışlı bir giriş kitabı, ama aynı zamanda bundan daha fazlası. Pappe'nin kitabı, İsrail’in kurucu mitlerinin, Filistin halkı üzerindeki baskıyı devam ettirmek için bir propaganda aracı olarak nasıl da "ikna edici" ve basit bir şekilde kullanıldığını açıklamak isteyen "kıdemli" ilgililer için de değerli bir kaynak sağlıyor."

- Electronic Intifada - 

İsrailli tarihçi Ilan Pappe, işgalin 50. yılında yayımlanan bu ezber bozan kitabında, günümüzdeki İsrail devletinin kimliğine ve kökenlerine dair en tartışmalı konulan ele alıyor. Ilan Pappe'nin incelediği, medya tarafından bitmek tükenmek bilmeden her gün tekrarlanan, askeri baskıyla dikte edilen ve dünya hükümetleri tarafından sorgusuz sualsiz kabul edilen "on mit," bölgesel statükoyu güçlendirmeye yarıyor.

Pappe, bir yandan Balfour Deklerasyonu döneminde Filistin’in boş bir ülke olduğu iddiasını sorgularken, diğer yandan Siyonizmin oluşumu ve ulus inşasının erken dönemlerindeki rolünü de masaya yatırıyor. Filistinlilerin 1948'de, anavatanlarını gönüllü bir şekilde terk ettikleri iddiasına yanıt verirken, Haziran 1967 savaşının "seçeneksiz bir savaş” olduğu tezine de karşı çıkıyor. İsrail Hakkında On Mit, günümüzde de sürekli olarak gündeme gelen, Kudüs'ün statüsü, yerleşim yerleri, işgal ve sömürgeleştirme politikaları, Yahudilerin ülkesiz bir halk olduğu, Siyonizm, Musevilik ve sömürgecilik ilişkisi, İsrail’in Ortadoğu'daki tek demokrasi olduğu iddiası, Oslo Barış Görüşmeleri, Gazze, İki Devletli Çözüm gibi konuları masaya yatırıyor.

 

Editör : Bülent Özçelik

 

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Ebat : 13,5 x 21

İlk Baskı Yılı : 2018

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.