Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kadın Bilek Güreşçilerinde Düzenli ve Planlı Antrenman

Kadın Bilek Güreşçilerinde Düzenli ve Planlı Antrenman

Kadın Bilek Güreşçilerinde Düzenli ve Planlı Antrenman

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
24 - 30 Ekim
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786059663878

Bilek güreşi sporunda, diğer spor dallarında olduğu gibi yapısal, fiziksel, fonksiyonel, psikolojik ve de zihinsel performans önemli görülmektedir. Bu performansların artırılmasına yönelik olarak çalışma programları ve antrenmanlar yapılmaktadır. Bu antrenmanlar sporcuların vücut direncini ve kompozisyonunu iyileştirmektedir. Ayrıca vücut kompozisyonunun yanında biyolojik sistemlerdeki değişimler de sporcunun performansını etkileyebilmektedir. Bu bilgilerin ışığı altında çalışmanın amacı; bilek güreşi sporu yapan kadın üniversite öğrencilerinin sekiz haftalık antrenman programının, vücut kompozisyonu, insülin, glikoz seviyeleri ve endojen (esansiyel olmayan, vücutta üretilebilen) amino asit düzeyleri üzerine olan etkilerini ortaya koymaktır.

Bu araştırmada, kadın bilek güreşi sporcularında sekiz haftalık antrenman periyodunun BKİ, serum glikoz ve bazı endojen amino asit düzeylerini değiştirdiği ortaya konmuştur. Ayrıca elde edilen veriler hem bilek güreşi sporu için bilimsel temelli yeni bir kaynak olacak hem de düzenli ve planlı antrenman sürecinin kadın bilek güreşçilerinin vücut kompozisyonu, glikoz-insülin düzeyleri ve endojen (esansiyel olmayan, vücutta üretilebilen) amino asitler, üzerine olan etkisi konusunda, “antrenman bilimi ve fizyolojik etkilerine” bir katkı sağlayacaktır. Kadın bilek güreşi sporcuları ile ilgili çalışmaların henüz yetersiz olması bu alanda daha fazla bilimsel veriye ihtiyaç olduğunu göstermektedir. Elde edilen sonuçların sağlıklı insanlar için verilen normal değişim sınırları içinde olduğu, dolayısıyla ölçülen parametreler açısından antrenman sürecinin sporcular üzerinde herhangi bir olumsuzluk oluşturmadığı söylenebilir.

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 1. Hamur

Ebat : 13,5 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2019

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.