Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kadın - Emeği, Bedeni

Kadın - Emeği, Bedeni

Kadın - Emeği, Bedeni

Yazar: Melda Yaman
Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786058669956


Kitapta yer alan yazılar farklı içeriklere sahip; bununla birlikte sosyalist feminizm tüm yazıları ortak bir paydada buluşturuyor. Yazıların her biri, günümüzde kadınların emeklerinin ve/veya bedenlerinin hangi yollarla ve hangi araçlarla ataerkil kapitalist tahakküm altına alınmaya çalışlıldığını soruyor ve kadınların kurtuluşunun ataerkil kapitalizmle mücadeleden geçtiğini savunuyor. Bu yazılar, aynı zamanda, kapitalizmin kadınlarla erkekler arasındaki eşitsizliklere yaslandığını, her ne kadar soyut dinamiklerinde yansız görünse de, kapitalizmin kuruluşundan bu yana cinsiyet eşitsizliğiyle süre gittiğini, ataerkil eşitsizlikleri kimi zaman dönüştürerek, kimi zaman büyüterek yeniden ürettiğini, öyle ki kapitalizmin tam da bu eşitsizlikten beslendiğini kabul ediyor.

Kuramsal yazıların yanı sıra ataerkiyle kapitalizm arasındaki ilişkinin farklı bir boyutunu ele alan güncel yazılara da yer verilmiş. Bu çerçevede kitapta geç kapitalistleşmiş ülkelerde üretim süreçleri, krizler, iş yaşamı, tarımsal üretim, inceleniyor; sermaye birikimi sürecinde kadın emeğinin özgül biçimlerde sömürüldüğü, hem arzu nesnesi olarak hem doğurganlığıyla erkeklerin kadın bedenini tahakküm altına almaya çalıştığı, bunun yanı sıra kadın bedeninin sermayenin değer yaratımı sürecinin konusu haline getirildiği gösterilmeye çalışılıyor.
(Arka Kapak)Sayfa Sayısı: 272

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: SAV (Sosyal Araştırmalar Vakfı)

Sayfa Sayısı : 272

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız