Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kahramanın Yolculuğu

Kahramanın Yolculuğu

Kahramanın Yolculuğu

Mitik Erkeklik ve Suç Draması

9/10 - 5 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
29 - 31 Ocak
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786053993605


Volkan Yücel, Kahraman'ın Yolculuğu adlı bu çalışmasında, 2000'li yıllarla birlikte seyretmeye başladığımız ve bir Suç Kahramanlığı etrafında kurtarıcı erkeğin rolünü, erkeklik temsiliyetini, muhafazakârlaşan bir toplumsal alanda yüceltilen mitik erkekliğin değişik veçhelerini konu edinen yerli dizi ve filmleri ele alıyor. Kurtlar Vadisi'nden Deli Yürek'e, Ezel'den Kabadayı'ya, Sessiz Fırtına'dan Adanalı'ya… uzanan örnekleri yorumlayan eser; birbirini dönüştüren, aşan kültür ve bunun ürettiği politikalar ile muhafazakâr bir toplumsal doku içinde yoğrulan, farklı biçimler alan suçlu-kahraman ilişkisini yeniden değerlendirmeyi, bir başka deyişle yeniden okumayı amaçlamaktadır.

Kitapta; bu dizilerin, filmlerin artık kanıksadığımız hatta sevmeye başladığımız suç Kahramanları, erkeklik açısından incelenirken, suç Kahramanlarının romantik milliyetçi refleksleri de popüler kültür bağlamında nasıl günlük hayatın bir parçası haline getirilip, sıradanlaştırılmasına da değinilmektedir. Yazar bunu yaparken, 2000'lerin toplumsal ve siyasal ortamında biçimlenen kavramlara atfedilen "yeni" değerleri, değişen söylem eğilimleri, suç metin ve diyalogları aracılığıyla ortaya koymaktadır.

Volkan Yücel yapmış olduğu araştırmanın arka planı için kitabın sonuna; Türkiye'de 1970 ile 2009 yılları arasında yayınlanmış yerli ve yabancı tüm dizileri, çizgi filmleri, animasyon çalışmalarını, çocuk ve gençlik yapımlarını tespit etmiş, orijinal adlarını, yayın yıllarını ve kanallarını sıralamış; 2006 ile 2009 arasında çekilmiş tüm yerli filmleri dizin haline getirerek ve Türk Erkeklik Literatürü'nün tümünün başlık, kaynak ve yayın yıllarını aktararak, çok önemli bir çalışma da eklemiş bulunmaktadır.

2000'li yıllarda, yazılı edebiyatın yavaşladığı ve teknik buluşlarla giderek daha görsel bir sosyolojiye doğru uzandığımız dünyamızda, kelimelerin yeri, şeylerinkiyle ikame edilmeye başlanmıştır. Görsellik, medyada yani kamusal alanda daha fazla etkili ve daha da fazla çocuksu bir şekilde ele alınmaktadır. Kahramanlık bu nedenlerden dolayı terk edilen bir tipoloji olmaktan uzaktır. Çocuklara ait bir dünyanın kahramanları, yetişkinler dünyasına hâkim olmaya başlamıştır. Egemenin istisnai durumlarda hukuka dayanmadan karar alması olarak ele alınan suç kahramanları, bu anlamda, egemenlik gösterisindedir. Volkan Yücel'in çalışması bize 21. yüzyıla girdiğimizde toplumsalın çökmekte olan bir milli duyguyla nasıl bağ kurmaya devam ettiğini okutmaktadır.
-Prof. Dr. Ali Akay, Mimar Sinan Üniversitesi-
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 480

Baskı Yılı: 2014


Dili: Türkçe
Yayınevi: İstanbul Bilgi Üniversitesi Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2014

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız