Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kan Kardeşler

Kan Kardeşler

Kan Kardeşler

Muhammed Ali ve Malcolm X'in Tehlikeli Dostluğu

Yayınevi :

Timaş Yayınları - Roman Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786050823868


Biri, dünya ağırsıklet boks şampiyonu olduğu gün Müslüman olduğunu beyan eden bir sporcu, diğeri ise hırsızlık nedeniyle girdiği hapishanede İslam'la tanışan bir genç. Biri, Vietnam Savaşı'nda askere gitmeyi reddettiği için tazminata mahkûm edilen ve boks lisansı elinden alınan bir boksör, diğeri ise kitleleri coşkulu vaazlarıyla peşinden sürüklediği için eski dostları ve yol arkadaşları tarafından öfkeyle karşılanan ve ölümle tehdit edilen bir hatip. Biri, geçtiğimiz günlerde kaybettiğimiz efsanevi Müslüman boksör Muhammed Ali, diğeri ise Amerika'da neredeyse bir devlet ideolojisi haline gelmiş ırkçılığa karşı hayatını ortaya koyarak mücadele eden Malcolm X. Ve bu iki insanın inişli çıkışlı dostlukları…

Bu kitap, bir macera romanı tadında hem iki tarihsel figürün hayatlarına odaklanıyor hem de onların mücadelelerinin kesiştiği noktada başlayan bir kardeşlik ve dostluğun hikâyesini anlatıyor. Hikâyenin fonunda ise 1960'lı yılların siyah-beyaz bir Amerika silueti eşliğinde, boksun yeniden yükselişi, ırkçı söylemlere karşı sivil hak mücadelelerinde siyahi Müslümanların çabaları, iç içe geçen dostluklar, öfkeler, çatışmalar ve kırgınlıklar yer alıyor.

"Trajik dostlukları Amerika'yı değiştirmiş bu iki adamın hikâyesinin altında tarih yatıyor. Sürükleyici ve önemli bir kitap."

-Robert Lipsyte New York Times'ın Eski Spor Yazarı-

"Randy Roberts ve Johnny Smith'in Kan Kardeşler'i Malcolm X'in ve Muhammed Ali'nin mirasını birleştiren harika bir kitap. Özünde, Soğuk Savaş dünyasını sarsan ve Afro-Amerikalıların kaderini sonsuza dek değiştiren bir arkadaşlığın öyküsü. Çok başarılı!"

- Douglas Brinkely Rosa Parks Kitabının Yazarı-

"Kapsamlı bir araştırmanın neticesinde enerjik bir tonla kaleme alınmış Kan Kardeşler, Muhammed Ali ile Malcolm X'in dostluğu ve siyahi milliyetçi siyasetin, siyahi sporcuların Amerika'daki spor dünyasına dair algısını temelden değiştirmesi üzerine açık ara en eksiksiz ve en detaylı kaynak. Kan Kardeşler hikâyeyi bilenler için önemli boşlukları doldururken, bilmeyenlere de sürükleyici ve aydınlatıcı bir tarih dersi veriyor."

-Gerald Early Muhammad Ali Reader kitabının editörü ve A Level Playing Field Kitabının Yazarı-
(Tanıtım Bülteninden)


İnce Kapak:

Sayfa Sayısı: 464

Baskı Yılı: 2016


e-Kitap:

Sayfa Sayısı: 328

Baskı Yılı: 2016


Dili: Türkçe
Yayınevi: Timaş Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2016

Dil : Türkçe

Yorumlar 2

Kan kardeşler..

Randy Roberts ve John Smith'in kaleme aldığı macera romanı tadında bir kitap. Hem iki karakterin hayatlarına odaklanıyor hem de onların mücadelelerinin kesiştiği noktada başlayan bir kardeşlik ve dostluğun hikayesini anlatıyor. Hikayede ırkçı söylemlere karşı sivil halk mücadelelerinde siyahi Müslümanların çabaları, boksun yeniden yükselişi, iç içe geçen dostluklar, öfkeler, çatışmalar ve kırgınlıklar yer alıyor.  Hiç sıkılmadan bir solukta okuyacağınız bir kitap..

12.11.2016

Amerikadaki En Önemli Dostluk

1950'lerin ortasında başlayan ırkçılığa karşı hareketler Malcolm X ile zirveye ulaştı. İslam'ı yeniden anlamak gerektiğini söyleyen Malcom ile İslam'ın sporda bile var olabileceğini ispat eden dünya şampiyonu bir boksör, Muhammed Ali... Sürükleyici anlatımı ve tarihsel gerçekliği ile sizleri yeniden düşünmeye sevk edecek bir eser.

30.10.2016

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.