Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Konya'da Kürt mü var? Orta Anadolu Kürtleri ve Kürtlerin Siyasallaşması
Konya'da Kürt mü var? Orta Anadolu Kürtleri ve Kürtlerin Siyasallaşması

Konya'da Kürt mü var? Orta Anadolu Kürtleri ve Kürtlerin Siyasallaşması

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Hacı Çevik
Standart Teslimat
31 Temmuz - 05 Ağustos
* 50 TL üzeri bedava!
  • 50 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789750530739

Konya'da Kürt mü var? Orta Anadolu Kürtleri ve Kürtlerin Siyasallaşması Kitap Açıklaması

“Arazi kavgaları çıkardı ama mühim olan bir şey yoktu. Yalnız Türkler, Kürtleri bir şeye saymıyorlar. Kürtlerin lafı geçince ‘sözüm yabana Kürtler’ denirdi, bir topluma gidince Kürtler çok olunca ‘Bunları hep niye getirdiniz, Kürdü köpeği toplayıp getirmişsiniz,’ denirdi.” Kulu’nun yaşlılarından birinin anlatımı Kürtleri “Doğulu” diye tanımlamak, onları Doğu ve Güneydoğu’da konumlandırmak, zihinlerde adeta otomatikleşmiş bir varsayım.

Başta İstanbul, büyük şehirlerdeki varlıkları da hep hatırlatılıyor.

Hayret dolu “Konya’da Kürt mü var?” sorusu, Orta Anadolu taşrasındaki Kürt nüfusuna dair bilgisizliğin günlük dildeki ifadesi. Oysa Ankara, Konya, Kırşehir, Çankırı, Aksaray, Yozgat, Çorum, Amasya, Niğde ve Tokat’ın kimi ilçelerinde, kimisi 15. yüzyıla kadar uzanan zamanlardan beri yerleşikleşmiş Kürt toplulukları yaşıyor. Hacı Çevik “Konya’da Kürt mü Var?”da kademe kademe göçlerle oluşan Orta Anadolu Kürt topluluklarının toplumsal şekillenme sürecini ele aldıktan sonra, başka bir göç dalgasına eğiliyor:

Avrupa’ya göç ve bunun siyasal etkilerine bakıyor. Cihanbeyli ve Kulu havalisinden Almanya ve İsveç’e göç eden Kürt toplulukları, memleketlerinde Kürt kimliği etrafındaki siyasallaşmayı nasıl etkilediler? Bu kimlik mücadelesi etrafında kurulan siyasi partilerin etkisi neydi?

Ve Kürt kimliğini sahiplenmeye dönük seferberlik, toplumsal ve siyasal hayatı, farklı topluluklar arası ilişkileri nasıl etkiledi? Gözden uzak bir “yurt gerçeği” hakkında, incelikli bir analiz...

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 232

Ebat : 13 x 19,5

İlk Baskı Yılı : 2021

Baskı Sayısı : 1. Basım

Dil : Türkçe

Yorumlar 1
Kürdi Siyaset Nereye

Öncelikle kitap detaylı bir çalışma sonucunda ortaya çıkmış. Bunula birlikte Kürdi siyaset konusu çok hassas bir konu. Yazar çalışmasını yaparken tek taraflı görüşleri yansıtmış, Kulu ve Cihanbeyli de yaşayan Türklerin de görüşlerinden faydalanmalıydı. Bir de böyle sorunları ortaya dökmek çok kolay, peki çözüm nedir? Müslüman coğrafyasında görüyoruz, insanlar etnik ve mezhepsel kavgalar nedeniyle birbirini öldürüyor, ülkelerini yıkıyor, yaşanmaz hale getiriyor ve sonra da Avrupaya göç etmeye çalışıyor. Şu da bilinmeli; Avrupalı bizi çok sevdiği için ülkesine istemiyor, göçmenleri hem kendine hizmet ettiriyor hem de ırkçı fikirlerini aşılıyor. Sonuç, devletimize sahip çıkmalı, şanlı bayrağımızın altında kardeşçe yaşama yollarını bulmalıyız.

22.05.2021

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.