Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kur’an Tefsirinde Tarihselci Yöntem

Kur’an Tefsirinde Tarihselci Yöntem

Kur’an Tefsirinde Tarihselci Yöntem

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yazar: Recep Demir
Standart Teslimat
18 - 20 Ekim
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786053510864

Kur’an, İslam tarihi boyunca ictimaî, edebî, hukukî, felsefî, tasavvufî ve pozitif bilimler açısından değişik şekillerde yorumlanmıştır. Bu anlama ve yorumlama farklılıkları zengin bir tefsir literatürünün doğmasına neden olmuştur.

Modern dönemlerde bu farklı yorumlama tarzlarından birisi de nassların “metin-tarih” ilişkisi düzleminde ele alınarak yorumlanması şeklinde olan tarihsel yorumdur veya tarihselci yöntemdir. Yazar bu kitabın Kur'an’a "tarihselci yaklaşımı" tenkiidî bir metodla incelemektedir.

Kur’an’ı anlama ve yorumlamaya çalışan bir insanın, zihnindeki Kur’an tasavvuruyla yaptığı yorum arasında sıkı bir ilişki vardır. Kur’an, Müslüman için hem bir bilgi kaynağı hem de inanca konu bir kitaptır. Bir metne iman etmek, o metinle inanan kişi arasında diğer metinler arasında olmayan türden bir ilişkinin var olduğu anlamına gelir. Müslüman için yaşamın realiteleri ne kadar önemli ise, imana konu olan kitap da o kadar ve hatta daha fazla önemlidir. Kur’an’ı devre dışı bırakma anlamına gelebilecek ve izafî konuma indirgeme ihtimali doğabilecek hiçbir yorum ve yöntem sağlıklı değildir.

Yazar tefsir tarihi geleneği içinden konuya bakarak Kur'an’a yaklaşım ve yorumlamaya ilişkin modern zamanlardaki bu tür sakıncalara dikkat çekmektedir.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

 

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 328

Ebat : 13,5 x 21,5

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız