Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kürdistanlı Yahudiler

Kürdistanlı Yahudiler

Kürdistanlı Yahudiler

Çevirmen: Fahriye Adsay
Yayınevi :

Avesta Yayınları - Mezopotamya Kültürü Dizisi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9789758637973


İkinci Dünya Savaşının ardından, aralarında Irak Kürdistanı da olmak üzere büyük bir Yahudi topluluğunun mensupları anayurtlarından ayrılarak İsrail-Yahudi kültürüyle hızla asimile edildikleri Filistin'e yerleştiler. Antropolog Eric Brauer bu Yahudi Kürtlerin önemli bir kısmıyla mülakat yaptı ve 1942 yılındaki ölümünden önce "Kürdistanlı Yahudiler"i yazdı. Raphael Patai, Brauer'in ardında bırakmış olduğu elyazmalarını tamamlayarak İbraniceye çevirdi ve 1947 yılında yayımladı. Patai tarafından tamamlanan ve redakte edilen bu yeni İngilizce baskı, kendi alanında tek olan bu etnolojik monografinin daha geniş bir akademik alanda tanınmasını sağladı ve aynı zamanda, bugüne kadar çalışmaları büyük ölçüde, dar bir İbranice-okur antropolog çevresi dışında bilinmeyen bir akademisyen için de anıtsal eser niteliğindedir.

Kürt Yahudi yaşamı ve İkinci Dünya Savaşı öncesi kültürü resmetmesi bakımından "Kürdistanlı Yahudiler", eşi bulunmaz bir tarihsel belgedir. Kürt Yahudilerine dair yazılmış tek etnolojik araştırma olup, kültürlerine, yaşam biçimlerine, dini uygulamalarına, edindikleri mesleklere ve Müslümanlarla ilişkilerine etraflıca bakabilmemize imkan sağlıyor. Kürt Yahudilerin 1950-51 yıllarında İsrail'e kitlesel göçleriyle beraber, savaştan önceki dünyaları aniden yok oldu. Bu kitap, antik çağlardan beri yaşamış toprakları terk eden bir Yahudi topluluğunun yaşam ve kültürünü yansıtmaktadır.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 502

Baskı Yılı: 2005


Dili: Türkçe
Yayınevi: Avesta Yayınları

Sayfa Sayısı : 502

İlk Baskı Yılı : 2005

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız