Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kürtlerin Ateşle İmtihanı

Kürtlerin Ateşle İmtihanı

Kürtlerin Ateşle İmtihanı

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Standart Teslimat
01 - 07 Aralık
* 100 TL üzeri bedava!
  • 100 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9786054042500


Anadolu coğrafyasında yüz-yüz elli yıldır büyük acılar yaşanıyor.Ülkenin güneydoğusu sürekli kanıyor.
Onlarca ayaklanma, geride, on binlerce ceset bıraktı.
İnsanlar şapka giymediği için darağacında sallandırıldı, tutuklandı, işkence gördü.
12 Eylülden itibaren Diyarbakır Askeri Cezaevinde binlerce insanın insanlığına kıyıldı, Kürtlerin ve dolayısıyla Türkiyenin vicdanı kirletildi, muazzam bir yara açıldı.
On dokuz-yirmi yaşındaki gençler kendilerini astı, yaktı ve insanlıklarını mazgalların ardında bıraktı.
Elinizdeki kitap, acıların diyarında, münhasıran ülkemizin güneydoğusunda yaşayan Kürtlerin Türk modernleşmesiyle hızlanarak ötekileştirilen tarihinin önümüze getirdiği sorunlara farklı bir yerden bakmayı amaçlıyor.
Kürtlerin, Türkiye Cumhuriyetinin kurucu ortağı olmaları gerektiğinden hareketle kendilerini sonraki yıllarda ötekileştiren ve giderek yok sayan, düşman hâline getiren iktidar seçkinlerine yönelik eleştiri ve itirazlarını anlamaya çalışıyor.
Özellikle bir insanlık trajedisi olan Diyarbakır Askeri Cezaevinde yaşananlardan hareketle ilk ana tahliyelerin başladığı 1984ten itibaren güçlenen PKK ekseninde Kürt sorununun nereye savrulduğunu ve bu muazzam yaranın nasıl kapanabileceğinin, Türkiyenin demokratikleşme süreci içerinde Kürt Sorununun nasıl çözüme kavuşturulabileceğinin peşinde yürümeyi hedefliyor. Bu duyarlı ve müzminleşmiş soruna milliyetçi duyguların içinden geçerek âdil bir çözüm önerisi getirmek de imkânsız görünüyor.
Bu bağlamda, Kürtlerin ateşle imtihanının, kültürel çoğulluğun yaşandığı Osmanlı deneyimindekinden daha özgürlükçü ve kozmik bir öğretiyi gerektirdiği anlaşılıyor.
Kimliği inkâr edilmiş, ana dilini özgürce kullanması engellenmiş Kürtlerin vicdanının onarılması, kardeşliğin yeniden yeşermesi ve güçlenmesi, birbirini anlamaya, gerçekten sevmeye ve saymaya dönük bir tutumun yerleşmesi için, âdil ve özgürlükçü bir anayasal düzene, bir merhamet öğretisine, bir adalet ilkesine ihtiyacımız var.
Bu satırlarla, acının bu coğrafyanın kaderi olmaması gerektiğini ima edebilir ve sorunun çözümüne yönelik işlevsel önerilerde bulunabilirsek ne mutlu bize.
(Tanıtım Bülteninden)Sayfa Sayısı: 447

Baskı Yılı: 2012


Dili: Türkçe
Yayınevi: Hoşgörü Yayınları

İlk Baskı Yılı : 2012

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.