Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Kutü'l Amare Zaferi

Kutü'l Amare Zaferi

Kutü'l Amare Zaferi

Saklı Kalmış Bir Büyük Destan

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi :

Akçağ Yayınları - Tarih Dizisi

Standart Teslimat
21 Ağustos - 23 Ağustos
* 75 TL üzeri bedava!
  • 75 TL ve üzeri alışverişlerinizde kargo bedava!
  • Barkod: 9786053423345

Kûtü’l-Amâre Zaferi, dünyaya hükmetmiş büyük imparatorluklar içinde sadece Osmanlı Cihan Devleti’nin Çanakkale Savaşı’nı ve Kûtü’l-Amâre Muharebesi’ni kazanıp, bu muhteşem gâlibiyetleri yaşadıktan ve “Kuğunun Son Çığlığı”nı gök kubbeye saldıktan sonra ihtişamlı bir gurûb ile batışına tarihin şâhitlik ettiği saklı kalmış bir büyük destandır.


Kûtü’l-Amâre Zaferi; Anadolu’dan Kıbleye doğru akan Dicle ve Fırat sularının bu büyük kahramanlık hâtıralarını sînesinde sakladığı ve Mirliva Halil (Kut) Paşa’nın ifâdesiyle “Tarihin bu olayı yazmak için kelime bulmakta müşkülâta uğradığı” ve bu azîz milletin îmanından aldığı kuvvet ve ecdadından tevârüs ettiği asâletle tarihe yazdığı son şâheser fermandır. 


Kûtü’l-Amâre Zaferi, Birinci Dünya Savaşı’nın Irak Cephesi’nde her türlü imkânsızlık içinde mücâdele eden Türk Ordusu’nun 143 günlük çetin bir kuşatmanın ardından; içlerinde “5 general, 476 subay ve toplam 13.309 askerin” bulunduğu 6. İngiliz Tümeni’nin tamamını 29 Nisan 1916 tarihinde kayıtsız şartsız esir aldığı öksüz bir gâlibiyettir. 


Kûtü’l-Amâre Zaferi, Ay Yıldızlı bayrağımızın remzettiği değerler manzûmesinde ifâdesini bulan ve Tevhîd kalemiyle yazılan; “Sünnet sancağındaki îman”, “Vahdet ırmağındaki umman” ve “Rahmet kucağındaki Sübhan yazısı”dır.

 (Tanıtım Bülteninden)

Hamur Tipi : 2. Hamur

Sayfa Sayısı : 316

Ebat : 13,5x21

İlk Baskı Yılı : 2017

Baskı Sayısı : 1. Basım

Medya Cinsi : Ciltsiz

;

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız