Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Lacivert - Nisan 2021
Lacivert - Nisan 2021

Lacivert - Nisan 2021

7/10 - 9 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Turkuvaz
Standart Teslimat
16 Nisan - 21 Nisan
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9772148399001

Lacivert - Nisan 2021 Kitap Açıklaması

Lacivert Dergi 78’inci sayısında “Yunus Emre- Osmanlı’yı kuran derviş” dosyasıyla raflarda yerini alıyor.

Yunus Emre dosyasında Prof. Dr. Haşim Şahin ile “Yunus Emre Anadolu halkı için asırlarca bir fener oldu” başlığıyla Anadolu ozanının bu millete, kültüre ve topraklara nasıl yansımış olduğunu, bizim için neler ifade ettiğini, Yunus’un temsil ettiği değerleri ve o değerlerin yeşerdiği tarihi dönemleri konuştuğumuz bir röportaj yer alıyor.

Dosyada Ekrem Demirli “Yunus’un şiirinde vahdet-i vücud anlayışı bulunabilir mi?” başlığıyla Yunus Emre’nin şiirlerini ve eserlerinde yer verdiği aşk anlayışını tahlil ettiği bir yazı yazıyor. Ercan Yıldırım “Türkiye’nin ‘nomosu’ ve Yunus Emre” isimli makalesinde Anadolu’nun İslamlaşmasında mutasavvıfların ve Yunus Emre’nin etkisinin anlatıyor. Birol Biçer “Manaya açılan Yunus kapımız” yazısında 7 asır öncesinden günümüze köprü kuran Yunus Emre’nin başta bu topraklar olmak üzere insanlık için birçok anlam ifade ettiğinden bahsediyor. Mehmet Hakan Kekeç “Osmanlı’yı kuran derviş” yazısında Yunus Emre’nin içine doğduğu Anadolu’yu ve o dönemlerde hem kendisi hem yetiştirdiği dervişlerle Osmanlı’nın kuruluşunda büyük pay sahibi olduğunu anlatan bir yazı kaleme alıyor. Nurullah Koltaş ise “Doğu’da ve Batı’da Yunus” başlığıyla Yunus Emre’nin evrensel bir şair ve düşünür olduğunu yabancı eserlerden alıntılarla anlatıyor. Dosyanın diğer makaleleri Hakkı Öcal’ın “Yunus ile Molla Kasım arasındaki mektuplaşmalar”, Mustafa Özçelik “Yunus Emre’nin Molla Kasım’(lar)La imtihanı”, Asım Öz’ün “Sabahattin Eyuboğlu’nun hümanist Yunus Emre yorumu”, Cafer Şen’in “Yunus Emre’nin menkıbevi hayatının felsefi ve psikanalitik çözümlemesi- 1”, Selçuk Karakılıç’ın “Azerbaycan edebiyat tarihinde bir ilk: Yunus Emre”, Suat Köçer’in “3 Yunus” ve Yunus Arslan’ın “Yunus kabir ve makamları” isimli yazıları oluyor.

Sena Subaşı “Artık arabesk, rap olarak yapılıyor” isimli yazı dizisinde son birkaç senedir altın çağını yaşayan Türkçe rap müziğini ele alıyor. Enis Doko “Ay’a koloni kurmak” yazısında gelecekte uzayda yaşamın nasıl olacağından bahsediyor. Bu sayının diğer makaleleri ise Zeynep Temizer Atalar’ın “Radikal gruplara götüren yollar” ve Bercan Tutar’ın “Amerikan emperyalizminin akademik aygıtları” isimli yazıları oluyor. 3 Soru 3 Cevap bölümünde psikolog Deniz Işıker Bedir sorularımızı yanıtlıyor. Çocuklarla Koşan Kadınlar köşesine “Çözümü İslam’da buldum” başlığıyla Kanadalı Jenny Molendyk Divleli konuk oluyor. “Dünyadan Portreler-Haberler” ve “Burcunuzun Aylık Atarlı Döngüsü” kısımları ile zenginleştirilen dergide Düşünce Atlası köşesinde bu ay “Hac Yolundaki Karıncanın Vedası: Mehmet Genç” başlığıyla öğretim üyesi Coşkun Yılmaz bize geçtiğimiz günlerde Hakk’ın rahmetine uğurladığımız Mehmet Genç’i anlatıyor.

 

(Tanıtım Bülteninden)

 

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.