Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mahruk Baba - Bir Neyzenin Hikayesi
Mahruk Baba - Bir Neyzenin Hikayesi

Mahruk Baba - Bir Neyzenin Hikayesi

Bir Neyzenin Hikayesi

0/10 - 0 Kişi FAVORİLERİME EKLE
Yayınevi : Kent Kitap
Standart Teslimat
25 Ocak - 30 Ocak
* 125 TL üzeri bedava!
  • 125 TL üstü standart teslimatlı siparişlerde kargo bedava!
  • Barkod: 9789944915182

Mahruk Baba - Bir Neyzenin Hikayesi Kitap Açıklaması


Mevlevi dergâhlarında edep halkasına girmiş bir dervişin hayatından kesitin anlatıldığı hikâye, Ceyhun Emre Teoman'ın tanıma imkânı bulduğu ermişlerin bir hülasası niteliğinde.

Gizli bir okur kitlesi oluşan Mahruk Baba'nın yazarı Ceyhun Emre Teoman, bunun her kitaba nasip olmayacağını, sahaflarda Mahruk Baba'nın aranan kitaplardan olduğunu ve piyasaya sürülecek bu baskının Mahruk Baba okurlarını sevindireceğini ifade etti.

Ülkenin birçok yerinden mektup zarflarına para koyularak, Mahruk Baba istenildiğini söyleyen Ceyhun Emre Teoman, böylesi bir zamanda, böylesi bir okur kitlesine hem de piyasa dağıtımı yapılmadan ulaşabilmenin tamamen kitabın bahtı ile alakalı olduğunu söyledi ve şöyle ekledi:

"Eskiden eli kalem tutan arifler yeni yazılan kitaplara şöyle dua edermiş: Allah bu yazılanların bahtını açık eylesin… Âmin"


MAHRUK BABA'dan…
Bir ses ki neyden mi, tanburdan mı?
Titretir kalplerin altından mızrabını

Bir ses ki, salâ mıdır uzaktan gelen
İsimsiz, kalabalık, musallaya giden

Bir ses ki, asırlar evvelinden, atadan
Bırakılan vasiyettir, kırık mezar taşından

Yılların berraklaştırdığı uzun seyrek saçlarını aralayarak, tekrar kavuşturdu dudaklarını başpâre ile. Makamın neyin perdelerinde belirmesi ile adeta zikzaklar çiziyordu parmakları.
Neyden tezahür eden makam, ipli topaçların atılıp geri çekilmesini andırıyordu. Taksimin sonuna geldiğinde, bir maratonu bitirmiş sporcudan farksızdı hali. Dudaklarını yâri gibi gördüğü başpâreden çekti, ellerini neyin perdelerinden göğsüne götürdü ve mecliste bulunanların yüreklerine son noktayı koydu… "Huuu"Baskı Yılı: 2009


Dili: Türkçe
Yayınevi: Kent Kitap

İlk Baskı Yılı : 2009

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.