Sepetinizde Ürün Bulunmamaktadır.


Mektebi Mülkiye'nin İstanbul Yılları

Mektebi Mülkiye'nin İstanbul Yılları

Mektebi Mülkiye'nin İstanbul Yılları

Yayınevi :

İmge Kitabevi

Stokta Yok
  • Ürün geçici olarak temin edilememektedir.
  • Barkod: 9786051360683


Bu kitapta, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi'nin Başkente taşınmadan önce, 1859-1936 dönemindeki İstanbul yılları fotoğraf ve belgelerle anlatılmaktadır.

Mekteb-i Mülkiye 1936'da Ankara'ya taşınıncaya kadar sırasıyla; Ticarethane, Sedefciler Nuri Efnedi/Asım Paşa Konağı, Vefa'daki kagir bina, Mektebi Mülkiye için inşa edilen ilk bina ve ekleri, Lisan Mektebi, Spor Salonu (günümüzde Sultan Mahmut Türbesi arkasındaki Cağaloğlu Anadolu Lisesi), Zeynep Hanım Konağı, Hasan Fehmi Paşa Konağı, Yıldız Yaveren Dairesi, Kabataş Ethem Paşa Konağı, Redif Paşa Konağı, Soğuk Çeşme Askeri Rüştiyesi, Yıldız Yaveren Dairesinde eğitimi sürdürdü.

II. Abdülhamit'in özel fotoğrafçısı ya da saray fotoğrafçısı olarak bilinen Abdullah Biraderlerin Mekteb-i Mülkiye binaları, Kağıthane Ziyafetlerin'e ait fotoğraflar, Abdülhamit Albümlerin'de bulunmaktadır. Bu albümlere ait fotoğraflar İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kitaplığı'nda ve Amerikan Kongre Kütüphanesi Kitaplığı'nda bulunmaktadır. Kitaptaki fotoğraflar bu kaynaklardan alınmıştır. SBF Kütüphanesi'nde bulunan 1877-1900 yılları arasında Okul Matbaasında litografya baskısı ile basılmış hoca kitapları, Dekanlık Arşivin'den alınan diğer belgeler, Osmanlı Arşivlerin'den alınan döneme ait iradeler bu kitapta yer almaktadır.

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Nuran Karapilehvarian ile Mülkiye Spor Vakfı Başkanı Muzaffer Tıraş tarafından yazılan "Mektebi Mülkiyenin İstanbul Yılları" kitabı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi tarafından yayınlanmıştır.Sayfa Sayısı: 251

Baskı Yılı: 2013


Dili: Türkçe
Yayınevi: İmge Kitabevi

Sayfa Sayısı : 251

İlk Baskı Yılı : 2013

Dil : Türkçe

Yorumlar 0

Henüz yorum yapılmadı!

x

İnternet sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz ve internet sitemize yapacağınız ziyaretleri kişiselleştirebilmek için çerezlerden faydalanıyoruz. Dilediğiniz halde çerez ayarlarınızı değiştirebilirsiniz. Detaylı bilgi için tıklayınız